Evde bakım maaşı – Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

2016 Ağustos Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu

Bakıcı maaşı olarak bilinen evde bakım parası hem bakan kişiye hem de bakıma muhtaç bireye verilmektedir. 2016 Ağustos Evde Bakım Maaşı Ne Kadar sorusuna buradan ulaşarak, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerekli şartları sağlayan bu iki bireye maaş bağlanmaktadır. Maaş bağlanma şartlarının tamamının yerine getirilmesi esas alınıyor. Yani ben bu 5 şarttan sadece 4 tanesini taşıyorum kesin maaş alırım diyorsanız, şimdiden yanılacaksınız.

Bu yılki evde bakım maaşı net olarak 830.69 TL olarak verilmektedir. Yılın iki bölümüne göre farklı tutarların alınacağının da altını çizelim. Zira ilk 6 ay ücreti 830.69 TL iken, bu yılın sonunda 924.73 TL olarak hesaplara geçecektir.

evde bakım maaşı ne kadar oldu

evde bakım maaşı ne kadar oldu

Buradaki asıl değerleri belirleyen asgari ücretlerdeki değişken oranlardır. Ayrıca buna ek olarak bakmakta yükümlü olan bireylerin net gelirinin ortalaması da etkilemektedir.

Evde bakım maaşı alacak olan engellinin engel olma şartları nelerdir ?

Engelli iseniz öncelikle bu şartlara göre evde bakım maaşı alabilirsiniz. Buradaki maaşın engelli olan bireye verileceğini belirtelim.

1. Engelli olan bireyin engelliliğinin kanıtlanması gerekir ve engellinin ağır engelli en az ‘%50’ seviyesinde engelli olması şarttır.
2. Engelli olan bireyin kendi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanması ya da karşılayamaması; yani bakıma muhtaç olması gerekmektedir.
3. Son olarak ise; engellinin yaşadığı eve giren gelir miktarının kişi başına düşen net geliri asgari ücretinin 2/3’ünün altında olmamalıdır.

Yukarıdaki bilgileri verdikten sonra sizlere bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Evde bakım maaşı, bakıcı parası ve evde bakıcı hizmeti aynı anlama gelmektedir. Ancak özürlü maaşı bunlardan farklıdır. Buna ek olarak 2022 aylıkları da yine ayrı olmakla beraber çoğu bireyler bu 3 maaşı da aynı zannederek, yanlış bilgilendirmeye maruz bırakıldığından konunun iyice araştırılması gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.