2016 Annelere Verilen Süt Parası Ne Kadar

Emzirme parası diğer adı ile süt parası, 2016 yılı dahilinde annelere verilen bir ödenektir. Bez parası yardımı dahilinde süt parası yardımı da yapılıyor. Anneler bizlerin yaşama kaynağının bir parçasıdır. Anne olmadan çocuk olmayacağı için annelerin hakkı kesinlikle ödenmeyen bir haktır. Bu yüzden ülkemizde annelere ve anne adayı olacak bireylere, devlet tarafından belirli miktarlarda ödenek ayrılmıştır.

2016 Annelere Verilen Süt Parası Ne Kadar

Emzirme ödeneği bu yıl için yani 2016 yılı için 122 TL dir. Halk dilinde diğer adı ile annelere verilen süt parasıdır. Bu ödenekten yararlanmak için sadece dilekçe ile başvuru yapmak yeterlidir. Ancak bilmeniz gereken asıl konu bu miktarın sadece bir defaya mahsus verilmesidir. Yani her çocuk başına süt emzirirken (yeni doğanlar için) 2016 yılı dahilinde 122 TL alacaksınız.

Süt Parası Ne Zaman Ödenir

Yukarıda detaylarda anlattığımız gibi bu ücret bir kereye mahsus verilmektedir. Bunun yanında bu ücret 6 ay boyunca verilir. Yani 6 ay boyunca düzenli alacaksınız. Sistem araştırma sonrasında paranızı banka hesabınıza yatırıyor. Ek olarak bilmeniz gereken ise sadece çocuğun Tc kimlik kartı fotokopisi dahilinde başvuru yapıyorsunuz. Başvuru esnasında size verilen formu da doldurup, teslim etmeniz yeterlidir.

Mevzuatı şu şekildedir: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında, “Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.” Hükmü yer almaktadır…

Süt Parası Başvurusu Nereden Yapılıyor

Başvurular Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri (SGK) veya ilçe müdürlüğüne gidilerek yapılmaktadır. Parayı sadece Ziraat Katılım Bankasından alıyorsunuz. Başvuru esnasında çocuğun doğum raporu da yanınızda bulunmalıdır. Gereken belgeleri sıralarsak eğer ;

anne süt parası ne kadar 2016

anne süt parası ne kadar 2016

* Çocuğun doğum raporu
* Çocuğun TC kimlik belgesi
* Başvuru Belgesi (sosyal güvenlik il müdürlüğünde bulunur)

Başvuru belgelerini hazırladıktan sonra SGK ya gitmeniz kafidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git