2016 Evde Bakım Maaşları Ne Kadardır

Evde bakım hizmetleri olarak bilinen evde bakım maaşı, evde bakım parası veya 2022 maaşları (bu değildir) her yıl asgari ücrete bağlı olarak artmaktadır. Hali ile bu yıl yani 2016 yılı içinde evde bakım maaşı toplam tutarının, bir önceki yıla oranla arttığı gözlemlenmiştir.

Hayat şartları çalışmayan aile bireylerine göre oldukça ağır gelebiliyor. Örnek vermek gerekiyorsa bankalar insanlar için bir para kaynağı görünse de kredi faizlerinin yüksek olması, kişileri bankalardan soğutmaktadır. Para bulmak isteyenler ise ya çalışmak ya da devletin verdiği geçim maaşlarına göz kestirmekte. Hali ile devlet kendisi için maaş alacak bireylerden gerekli şartlarında sağlanmasını beklemektedir. Bu maaş alacakların bakıma muhtaç olduğu zorunlu olarak belgelenmelidir.

evde bakım maaşı ne kadardır

evde bakım maaşı ne kadardır

2016 Evde Bakım Maaşları Ne Kadardır

PTT yetkililerinden aldığımız son bilgilere göre maaşların artık her yıl arttığı görülmüş, söz konusu maaşların 2016 yılı esas olmak üzere aşağıdaki tutarların verildiği görülmüştür.

Bakıcı maaşı olarak da adı anılan evde bakım maaşları söz konusu 2016 yılında aylık olarak verilmektedir. Ancak burada asıl önemli olan aile bireylerinin ortak geliri esas alınıyor. Yani devlet birine 1000 TL verebiliyorken, başkası da bu tutarı almayabilir. Aile geliri ortalaması, yüksek çıkanlar daha düşük bir tutar alabiliyor. Konuyu şu şekilde özetlemek gerekiyorsa ;

01.01.2016-30.06.2016 memur maaş katsayısı 0,088817  olup bu döneme ait evde bakım parası 888,17 TL olmuştur. Evde bakım parası almak için kendisi veya bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının geliri bu kişi sayısına bölünür .Kişi başına düşen gelir net  asgari ücretin 2/3 ünden fazla olmamalıdır. Kişi başına düşen gelir 01.01.2016  den  sonra 1177,46 TL nin 2/3 ü olan sonra  784,97   TL den fazla olmamalıdır.Bu hesaplamada asgari ücretin agi öncesi netine göre hesaplanmıştır.

Evde bakım parası 2016 miktarı ne kadar

Bakım parası ile bakım maaşının aynı anlama geldiğini yazmıştık. Dolayısı ile bakım parası tutarı bu yıl için yukarıda yazılanlar ile aynı olacaktır. Sosyal hizmetler maaşları 2016 yılı içerisinde asgari tutarlarına göre verildiğinin altını yeniden çizelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git