Evde bakım maaşı – Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

2018 Ağustos Ayı Zamlı Evde Bakım Parası

2018 Ağustos Ayı Zamlı Evde Bakım Parası

Geçen ay zamlı yatması beklenen maaşlar ne yazık ki bu aya yani ağustos 2018 ödeneklerine aktarıldı. Bu yüzden 2018 ağustos evde bakım parası zamlı olarak 1179 TL olarak ödenecektir. Maaşlar her zaman olduğu gibi banka hesaplarına aktarılacak. Öte yandan bakıcıların büyük umutlar ile beklediği bayram ikramiyesi hakkında henüz resmi bir haberin gelmediğini ve bu bilgileri bir an önce beklediğimizi belirtelim.

2018 Ağustos Evde Bakım Parası Ne Zaman Ödenecek?

Gelen son bilgilere göre ağustos bakım parasının ayın 10’nu ile ödeneceği bilgisi gelmiştir. Bu tarihten sonra belirli illerin bakım parası yatacak ve sıra ile tüm iller tamamlanmış olacaktır. Ancak her bakıcının belirttiği gibi bakım parasının düzensiz yatması oldukça üzücü bir durum haline gelmiştir. Zor geçinen bakıcıların,  düzensiz bir şekilde yattığı bakım maaşına göre hareket ettiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle ilgili bakanlığın buna bir an önce el atması temennimiz arasında.

Yeni gelen torba yasa ile beraber engelliler de maaşlarını 3 ay yerine artık her ay alacak. Ancak ana tutar üçe bölünecek ve 1 ay karşılığı olan tutar banka hesaplarına geçecektir. Engelli maaşlarına baktığımızda ise en düşük engelli maaşı 1951 TL  oldu. Bunu aya böldüğümüzde 650 TL gibi bir rakam çıkıyor.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Daha önceki konularımızda sizlere detaylıca hazırladığımız bakım parası için gerekli evraklar hakkında bilgiler sunmuştur. Peki bakıcı parası nasıl alınır şartları nelerdir? Gelir şartı önemli bir etken olurken buna dikkat edilmesi esas kılınmış. 1 Ocak itibarıyla hanedeki kişi başına düşen gelirin 967 lirayı aşmaması en önemli şartlardan biri. Örneğin; 4 kişilik bir haneye ayda 3868 liranın altında gelir giriyorsa bakım maaşı için başvuru yapılabiliyor. Muhtaçlıkta ise yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

  • Hasta olan kişinin %50 ve üzeri engelli olması gerekmekte; Bakacağınız kişinin ağır engelli olması zorunlu eğer ki engel oranı %50 ise kesinlikle bu parayı alırım gözü ile bakmayınız. Zira sağlık kurulundan alacağınız raporda ” ağır engellidir ” ibaresi geçmesi gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda olacaktır.
  • Engelli, hasta, özürlü, akli dengesi bozuk vs. sorunlardan dolayı ağır engelli olanların kendine bakacak güce sahip olmamaları gerekiyor. Bakıma muhtaçlığı heyet tarafından onaylanmış kişiler.
  • Muhtaçlık sınırı üzerinde bir gelirin hane içine girmemesi gerekmekte. 2018 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 967,27 TL

Etiketler:

Yorumlar
  1. Hacer sevme dedi ki:

    Evimde 8 yildir esimin dedesine bakiyorum.yuzde 95 agir engelli.bu yil bakim maasi bağlatmak istedim.kisi basina düşen gelir hesaplanırken 3 tane çocuğumu dahil etmediler.esim ben ve dede hesaplandı ve boyle olunca siniri aştı gelir ve bağlanmadı.bu konuda herangi ni değişiklik yapılmadı mı hala.bu cok saçma gercekten.komsu bakmıyo yani benim çocuklarıma degilmi