2018 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak? (Maaşlar Belli Oldu)

Evde bakım maaşı 2018 ilk 6 ay için gelecek zam oranı belli oldu. Edindiğimiz son bilgilere göre evde bakım maaşlarına 2018 yılı için %6’lık bir artış bekleniyor. Bu da evde bakım parasının ne kadar olacağını şimdiden belli edeceğini gösterdi. Peki 2018 evde bakım parası ne kadar oldu? İşte detaylar…

2018 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Gelen son araştırma bilgilerine göre 2017 evde bakım parası yıl sonuna kadar 1027 lira olarak verilmekte idi. Ocak 2018 tarihinden itibaren gelecek olan zam ile beraber evde bakım maaşı tutarı 1085 Liraya çıkacak.  Ortalama olarak maaşlara ilk 6 ay için 41 liralık bir zam geleceği bilgisi sızdı. Bu nedenle engelli yakınlarına bakan bakıcıların, bu tutardan hoşnut olmadıklarını şimdiden belirtebiliriz. Zira bakıma muhtaç olan engelli veya özürlülere bakan bakıcıların, devlet tarafından aldıkları bakım parası ne yazık ki ihtiyaçları karşılamadıklarını bir kez daha yenileyelim.

2018 ilk altı ayı için ödenecek bu tutarların önümüzdeki hafta kesin olarak medya ile paylaşması beklenmektedir. Ancak beklenen yüzdelik artış aynı kalacağını şimdiden söyleyebiliriz. İkinci altı ay için ise gelecek olan tutarın 1153 lira olması bekleniyor. Biraz rakamları sadeleştirirsek ;

2018 Evde Bakım Parası

01.01.2018-30.06.2018 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları 1085 lira olmuştur.

01.07.2018-31.12.2018 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları 1105 lira olmuştur.

2018 Yılı Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Değişecek Mi?

Bir çok kanun tasarı KHK kararları ile değişti. Bunlardan biri de evde bakım maaşında şartların değişip değişmediğidir. Zira işten devlet tarafından çıkarılan şahısların, almış oldukları tüm maaşlar kesilebiliyor. Ancak çocuğu engelli olanların bakım maaşları veya engelli parası kesilmediğini yenileyelim.

Yakınlarınızdan biri engelli veya özürlü ise 2017 bakım maaşı şartlarında geçen tüm etkenler, bu yıl yani 2018 yılında da geçerli olacaktır. Bu nedenle eklenen bir şart şuanda yoktur. 2018 yılı bakım parası alma şartlarına bakarsak;

Öncelikle bilinmesi gereken konu, evde bakım maaşının engelli şahsa bakanın bir yakınına verildiğidir. Yani evde bakımı yapacak kişi engellinin durumunu, işlerini yapacak. Eğer ki bunu başkası yapacak ise o kişi bu maaşı alamaz. En çok dikkat edilen husus, bir akrabası olması gereklidir. Ayrıca biraz önce açıkladığımız gibi bakılan kişinin engel oranının en az %50 veya ‘ağır engelli’ belgesine sahip bir sağlık raporuna ihtiyacı vardır. %50 nin altında engeli olan kişilere bakanlara, evde bakım parası verilmemektedir.

Yukarıdaki niteliklerden ayrı olarak ; Ağır engelli olduğu sağlık raporu ile kanıtlanmış, bakıma muhtaçlık ölçütlerine sahip, gelir ölçütleri düşük ve engelinden kaynaklı bedeninin büyük kısmını kullanamayan kişilere bakan yakınlarına verilen maaşa evde bakım maaşı denilmektedir.

Konumuzdan Başlıklar:

  • 2018 kurankussu hocaların ortalama maaşları ne kadar oldu
  • 2019 da bakım aylığı ne kadar olur
Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Serkan ERDİL
Merhaba sizlere doğru bilgileri, hızlı ve net bir şekilde sunma amacı ile bu siteyi kurduk. Birlikte daima daha ileriye giderek, sizlere evde bakım parası hakkında tüm sorunlarınıza yardımcı olma amacındayız.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Evde bakım parası yatan iller