Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

2019 Evde Bakım Parası Miktarı Ne Kadar Oldu?

06.01.2019
2.157
2019 Evde Bakım Parası Miktarı Ne Kadar Oldu?

2019 asgari ücrete gelen zam dahilinde evde bakım parası miktarı da değişti. Artan evde bakım maaşı net tutarı 2019 yılının ilk altı ayı için 1305 lira olmuştur. Resmi ifade ile artan maaş miktarı 126 lira oldu. Engelli ve hasta bakan bakıcıların büyük merakla beklediği sevindirici haber; hükumet kanadından geldi. Söz konusu 2019 evde bakım parası miktarı 1305 lira olduğu belirtildi.

2019 Evde Bakım Parası

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var zamlı evde bakım parası, şubat 2019 ayından itibaren banka hesaplarına yatırılacak. Büyük bir kesim hata yaparak, zamlı evde bakım parasının ocak 2019 da yatacağını duyurmuş. Ancak yönetmelik gereği bakım parası genelde bir önceki ayın olarak hesaplara geçmektedir. Söz konusu evde bakım parasının artırılması, bakıcıların merakla beklediği önemli haberler arasında.

Engelli olan vatandaşların bakımını üstlenerek, onlara kol kanat geren nice bakıcıların bir nebze olsa da, maaşların artırılması onlar adına büyük bir mutluluk. Ancak artan enflasyon oranlarına bakıldığında emeklilere gelen %10 üzeri maaş artışının, aynı şekilde bakıcılara da yapılması gerekiyordu. Söz konusu artan maaş kat sayısına bakıldığında evde bakım parasına da en az 240 lira zam gelmesi beklenmekte idi. Ancak resmiyet kazandıktan sonra sadece 126 lira fark oluştuğunu görmekteyiz.

2019 Evde Bakım Parası Ne Kadar?

Bildiğiniz gibi hayat şartları giderek pahalılaşıyor bunlara baktığımızda özellikle gıda giderlerinin katlanarak devam ettiğini fark ediyoruz. Soğan, Patates gibi önemli mutfak sebzelerinin fiyatının ikiye katlanması, ve liranın hızla değer kaybetmesi de başlıca nedenler arasında. Hükumet kanadı ile artan döviz borcuna karşılık enflasyon miktarına göre bir zam yaparak bu değişen miktarı tüketicilere yansıtmama kararı aldı.

2019 evde bakım parası miktarının artması güzel ancak miktarın halen yetersiz geldiği bilinen bir gerçek. Bu nedenle temenni olarak %10 üzeri bir zammın bizim gibi bakıcılara da yapılması gerektiği.

01.01.2019 ile 31.06.2019 tarihleri aralığında evde bakım parası net tutar 1305 lira.

01.01.2019 ile 31.12.2019 tarihleri arasında kişi başına düşen net tutar 1219,32 lira

Peki evde bakım parası alma şartları 2019 yılı için neleri kapsayacak? İşte yanıtımız

Evde bakım parası hastaya verilmiyor, hastaya bakan şahsa ve banka hesabına yatırılmaktadır. Her ayın ilk haftasında ödemeler bakanlıkça yapılıyor ancak çoğu illerde bu para ayın 2. haftasında hesaplara geçiyor. Hasta olan kişinin engel olma durumuna hastanelerdeki heyet kurulu karar vererek, rapor oluşturuyor. Evde bakım parası almak için başvuru yapmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya ilçelerde bulunan sosyal hizmetlere şahsen gitmeleri gerekmektedir. Bu şartları biraz açarsak;

  • Hasta olan kişinin %50 ve üzeri engelli olması gerekmekte; Bakacağınız kişinin ağır engelli olması zorunlu eğer ki engel oranı %50 ise kesinlikle bu parayı alırım gözü ile bakmayınız. Zira sağlık kurulundan alacağınız raporda ” ağır engellidir ” ibaresi geçmesi gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda olacaktır.
  • Engelli, hasta, özürlü, akli dengesi bozuk vs. sorunlardan dolayı ağır engelli olanların kendine bakacak güce sahip olmamaları gerekiyor. Bakıma muhtaçlığı heyet tarafından onaylanmış kişiler.
  • Muhtaçlık sınırı üzerinde bir gelirin hane içine girmemesi gerekmekte. 2019 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 1219,32 lira üzerinde gelirin olmaması şart.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.