Evde bakım maaşı – Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

2019 Torba Yasası – İkramiyeler Bakım Parasını Kesmeyecek!

2019 Torba Yasası – İkramiyeler Bakım Parasını Kesmeyecek!

Bildiğiniz gibi yılda 2 kez verilen bayram ikramiyesi sonrasında asgari geçim indirimi şartlarının bozulması sonrasında bakım parası alanların maaşları bir sonraki ay kesilmekte idi. Ancak 2019 mart ayında meclisten geçmesine kesin gözüyle bakılan torba yasada bu etkenin değiştirilmesi beklenmekte. Bakanlık ile yapılan temaslarda yüz binlerce bakım parası alanları, mağdur eden Bayram ikramiyesi sonrasında gelir gider durumunu değiştiren bu etken üzerinde değişiklik yapılacağı belirtildi. Söz konusu gelecek olan düzenlenme sonrasında Bayram ikramiyesinin bu etken dışında kalacağı söz konusu.

Okuyun ⇒ Araç Alanların Bakım Parası Kesilir Mi?

2019 Mart Ayı Torba Yasası

Binlerce engelli ile yardıma muhtaçların maaşının kesilmesine yol açan kriz çözülüyor. Yılda iki kere ödenen bin liralık ikramiye nedeniyle asgari geçim indirimi sınırını aşan engelli ve yardıma muhtaçların kesilen maaşları yeni bir düzenlemeyle iade edilecek. Gelecekte benzer sıkıntı yaşanmaması için bin liralık ikramiyeler asgari geçim indirimi hesaplamasına dahil edilmeyecek.

Evde bakım gören, resmi veya özel bakım merkezlerinden hizmet alan engelliler ile yardıma muhtaçlar, bin liralık ikramiyeleri aldıktan sonra maaşları kesilince şok yaşamışlardı. Şikayetlerin ilgili bakanlığa yapılmasının ardından başvuruları dikkate alan hükümet yeni bir düzenleme hazırladı.

Torba Yasasında Yeni Düzenleme Geliyor

Düzenlemenin, 31 Mart’taki yerel seçim öncesinde yasalaştırılması amacıyla Meclis’e sunulacak torba teklife girmesi bekleniyor. İki maddelik düzenleme, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda değişiklik içeriyor. Düzenlemenin ilk maddesi, Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen ikramiyelerin kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dahil edilmemesini içeriyor. Düzenlemenin ilk maddesi “Bu fıkranın uygulanmasında, 5510 Sayılı Kanun ek 18. maddesi uyarınca Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen bayram ikramiyeleri hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasında dahil edilmez” hükmünü içeriyor.

Torba Yasa Ne Zaman Yapılacak?

Gelen bilgilere göre torba yasanın, mart 2019 seçimlerinden önce yapılması beklenmekte. Meclisten geçmesine ise kesin gözü ile bakıyoruz. Düzenlenecek ikinci madde ise, alınan ikramiyelerin hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri yükseltmesi nedeniyle kesilen maaşların iadesini öngörüyor. Ayrıca bundan böyle benzer krizlerin yaşanmamasına yönelik önlem içeriyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.