2020 Yılı Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu?

Yeni yılın gelmesi ile beraber 2020 yılı evde bakım parası miktarı, asgari ücretin açıklanmasının ardından netleşmeye başlandı. Söz konusu 2020 evde bakım maaşı tutarı memur maaş katsayısının açıklanmasının ardından resmiyete dökülecek. Ancak gelen son verilere göre 1460 TL olmuştur.

2020 Yılı Evde Bakım Parası

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var zamlı evde bakım parası, şubat 2020 ayından itibaren banka hesaplarına yatırılacak. Büyük bir kesim hata yaparak, zamlı evde bakım parasının ocak 2020 de yatacağını duyurmuş. Ancak yönetmelik gereği bakım parası genelde bir önceki ayın olarak hesaplara geçmektedir. Söz konusu evde bakım parasının artırılması, bakıcıların merakla beklediği önemli haberler arasında. Bu nedenle herkes gibi bizlerde bir an önce memur maaş katsayı farkının maaşlara yansımasını bekliyoruz. Haberler geldiği gibi rakamlar şekillenecek ve herkesin merak ettiği 2020 evde bakım parası miktarı açıklanmış olacaktır.

Engelli olan vatandaşların bakımını üstlenerek, onlara kol kanat geren nice bakıcıların bir nebze olsa da, maaşların artırılması onlar adına büyük bir mutluluk. Ancak artan enflasyon oranlarına bakıldığında emeklilere gelen %10 üzeri maaş artışının, aynı şekilde bakıcılara da yapılması gerekiyordu. Söz konusu artan maaş kat sayısına bakıldığında evde bakım parasına da en az 300 lira zam gelmesi beklenmekte idi. Ancak resmiyet kazandıktan sonra sadece 126 lira fark oluştuğunu görmekteyiz. Bu rakamlar her ne kadar 2019 yılı için olsa da, 2020 evde bakım maaşı için 1385 üzerine 170 TL gelme ihtimali yüksek.

01.01.2020 ile 31.06.2020 tarihleri aralığında evde bakım parası net tutar 1.460 lira.

01.01.2020 ile 31.12.2020 tarihleri arasında kişi başına düşen net tutar 1402,66 lira

2020 Yılı Evde Bakım Parası Alma Şartları

Bu parayı almak isteyenler öncelikle aşağıdaki şartları iyice gözden geçirmelidir. Zira her yıl maaş farkı oluşması nedeni ile şartlar arasındaki kişi başına düşen gelire odaklanmanız gerekiyor ki, evde bakım parası kesilmesin. Bunlar

Evde bakım parası hastaya verilmiyor, hastaya bakan şahısa verilmekle beraber kişinin yakın akraba olması zorunlu ve banka hesabına yatırılmaktadır. Her ayın ilk haftasında ödemeler bakanlıkça yapılıyor ancak çoğu illerde bu para ayın 2. haftasında hesaplara geçiyor. Hasta olan kişinin engel olma durumuna hastanelerdeki heyet kurulu karar vererek, rapor oluşturuyor. Evde bakım parası almak için başvuru yapmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya ilçelerde bulunan sosyal hizmetlere şahsen gitmeleri gerekmektedir. Bu şartları biraz açarsak;

  • Hasta olan kişinin %50 ve üzeri engelli olması gerekmekte; Bakacağınız kişinin ağır engelli olması zorunlu eğer ki engel oranı %50 ise kesinlikle bu parayı alırım gözü ile bakmayınız. Zira sağlık kurulundan alacağınız raporda ” ağır engellidir ” ibaresi geçmesi gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda olacaktır.
  • Engelli, hasta, özürlü, akli dengesi bozuk vs. sorunlardan dolayı ağır engelli olanların kendine bakacak güce sahip olmamaları gerekiyor. Bakıma muhtaçlığı heyet tarafından onaylanmış kişiler.
  • Muhtaçlık sınırı üzerinde bir gelirin hane içine girmemesi gerekmekte. 2020 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 1402,66 lira üzerinde gelirin olmaması şart.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku