3 Aylık 2022 Zamlı Maaşı Ne Kadar Oldu?

Temmuz 2018 ayında memur maaşlarında artan kat sayısına bağlı olarak 65 yaş maaşı alanlar (2022 maaşları veya 3 aylıklar) maaşlarında artış görecekler. Torba yasa ile beraber eskiden 3 ayda bir ödenen yaşlılık parası, artık her ay ödenecektir. İlgili zamlı tutarlar ve 65 yaş maaşı alma şartları dahil tüm detayları ilgili yazıdan öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık Parası Nedir? Nasıl Alınıyor?

Devlet, yaşlılık maaşı almak isteyenlere esnek davranarak bir takım şartlar karşılığında bu maaşı artık her ay ödemektedir. Torba yasa 2018 yılı dahilinde çıkarılan mevzuatlara göre yaşlılık parası almak için her hangi bir sosyal güvencenin olmaması ve aylık geliri verilen tutarın altında kalması şartı ile ilgili şahsa ödenmektedir. Genelde maaşlar her 3 ayda bir ödeniyordu ancak çıkarılan yasa ile artık 3 ay beklemeden her ay banka hesabına maaşlar yatırılacak.

Torba yasa öncesi 3 ayda bir 798 TL ödenen yaşlılara, kişi başı artık 1500 TL ödenecektir. 65 yaş aylığı olarak bilinen 2022 maaşları bu nedenle ilgi bakımından giderek yükselmiştir. Düzenlenen son kısımlara göre aylık 517.40 TL verilecek olan 65 yaş aylıkları, her ay ödenecek.

3 Aylık 2022 Maaşlarına Zam Yapıldı

1 temmuz 2018 ayından itibaren 3 aylıklara zam yapıldığını belirtelim. 2022 yasasına göre yaşlılık maaşı memur kat sayısına göre belirlenmesi nedeni ile bu ay zam yapıldı ve maaşlar arttı. İlgili kat sayısı 0.11794 olmuş ve yaşlılık maaşı her ay 517,40 TL olmuştur. Geçen ay 500 TL verileceği belirtilse de artık her ay 517.40 TL yaşlılar alacaklar.

Her ay ödenecek olan 3 aylık 2022 maaşı ilk ödemeleri Eylül 2018 de başlayacak. Bu aydan itibaren artık her ay ödenecek olan yaşlılık maaşı bu sayede ilgili şahısların maddi açıdan huzur bulmasını sağlayacaklar. 2022 maaşı almak için yukarıda bahsettiğimiz gibi devletin ilgili şahıslardan talep ettiği bir takım etkenler bulunuyor. Bu da gelir ve yaş şartı olmak üzere bir kaç basamaktan oluşmakta.

3 Aylık 2022 Maaşı Şartları Neler?

2018 yılı dahilinde şartların artık değiştiğini belirtelim. 2018 3 aylık 2022 maaşı almak isteyenler aşağıdaki detayları iyice gözden geçirmeleri gerekiyor. Bu maaşı almak isteyenler aşağıdaki 3 şarta odaklanmalı ve buna göre hareket etmelidir. Bunlar yaş, gelir düzeyi ve sosyal durum olmaktadır. Yani biraz açarsak;

  • 65 yaş ve üzeri olmak, bayan erkek fark etmiyor
  • Sonrasında gelir sınırı yani 2018 yılı itibari ile 484 TL gelirin üzerine çıkılmamalıdır. Bu tutarın altında gelirin olması gerekiyor. Geliriniz yok ise daha iyi olur.
  • Son şart ise sosyal güvencenin olmaması yani emekli olan, dul maaşı alanlar, bir işte çalışıyor olmak veya maaşlı olmak izlerin bu maaşı almanızı engelliyor. Bu nedenle hiçbir güvencenin olmaması zorunludur.

İlgili şartları taşıyanlar başvuru formu için il veya ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapmaları gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku