Evde bakım maaşı – Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Adres Değişikliğinden Dolayı Evde Bakım Parası Kesilir Mi?

Adres Değişikliğinden Dolayı Evde Bakım Parası Kesilir Mi?

Evde bakım parası alan bireyler, mevcut adreslerini değiştirdiklerinde belirli bir süre sonunda bakım parasının kesildiğini görecektir. Ancak korkmanıza gerek yok! İlgili mevzuatlara göre bakıcı olan biri, adres değişikliği yaparsa bunu bildirmesi gerekiyor. Eğer ki adres değişikliğini taşındığınız il veya ilçedeki sosyal hizmetlere dilekçe ile bildirmemiş iseniz bakım maaşlarınız ödenmemeye devam eder.

Adres Değişikliğinden Dolayı Evde Bakım Parası

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; Ahmet Bey’in evi İstanbul’da ve engelli bireye bakarak bakım maaşını her ay almakta. Kötü bir durum oluyor ve Ahmet Bey, İstanbul dışındaki bir il veya ilçeye taşınıyor. Evde bakım parası ödeme günü geliyor ve bulunduğu yerde ne yazık ki maaşını alamıyor ve kuruma gittiğinde maaşının kesildiği bilgisi geliyor.

Ahmet Bey öncelikle taşındığı gün adres değişikliği yapacağı konusunda İstanbul sosyal hizmetler bölümüne dilekçe ile başvurarak, buradan gideceğini tüm detayları ile belirterek dilekçeyi teslim etmeli. Sonrasında ise heyet, adres değişikliği yaptığı il veya ilçelerde yeniden denetime sokarak bakım parası şartını taşıyıp taşımadığına bakar eğer sorun yok ise maaş yeniden bağlanır.

Kesilen Bakım Parası Önceki Maaşlarının Geri İadesi

İlgili mevzuata bakıldığında buna heyet karar vermekte. Eğer sorun yok ise geriye dönük bakım parası karara bağlanarak şuanki banka hesabınıza topluca geri ödenir. Tabi şartların ihlal edilmemesi baz alınarak buradan çıkan kararın heyet tarafından onay verilmesi şarttır.

Kesilen bakım parası maaşları 3 ay boyunca ödenmeyebilir bu nedenle ilerleyen süreçlerde ödenmeyen bakım parası topluca banka hesabınıza yatırılır.

[kutular ikon=”fa fa-info-circle” ikonrenk=”#2cb4da” arkaplan=”#eeee22″ hizala=”none” genislik=”600px” yazirengi=”#333″ title=”Bakım Parasının Geri Verilmemesi!”]Adres değişikliğine bağlı olarak ilgili süreç 15 günü kapsar. Bu 15 gün içinde adres değişikliğini önceki kuruma dilekçe ile bildirmeniz şarttır. Aksi takdirde ödenmeyen ayın maaşını alamazsınız!!![/kutular]

Etiketler:

Yorumlar
  1. Kadir çalışan dedi ki:

    Hayırlı günler ben adres değişikliği ayni il icınde başka mahleye taşındım sosyal politikalar dilekçe verdım 2 aydır maaş alamıyorum memurlar eve geldı onay verdıler geriye dönük maaşı verırmı kuruma sorduk yok vermezler dedı bılgısı olan yardımcı olursanız sevinirim