Bakım Maaşı Alanlar İndirimli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi?

Bakım Maaşı Alanlar İndirimli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi?
29 Ocak 2017 tarihinde eklendi

Evde bakım maaşı alanlar, ÖTV indirimli araç aldıklarında maaşlarının kesilip kesilmeyeceği hakkında bilgi almak isteyebilir. Bu durumda yapılması gereken önemli adımların olduğunu belirtelim.

Engelli bireylere bakan veya bakıma muhtaç bireylerin bakımını üstlenen kişilere, devlet tarafından ” evde bakım maaşı ” adı altında ödenek verilmektedir. Bu maaşın sağlanması için kişinin belirli şartları sağlaması yani taşıması gerekiyor. Kişinin arabası, arsası vb yüksek maaşı var ise kesinlikle maaş bağlanmıyor.

Bakım Maaşı Alanlar İndirimli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi?

Engelli bireylerin kullandıkları araçların plakalarında bildiğiniz gibi engelli simgesi yer almaktadır. Bu simgeye sahip olunan araçlardan ötv alınmaz. Yani bir araç diyelim ki, satış fiyatı 100 bin TL ise, engelli bireye ötv’siz olarak yani 65 bin TL ye alınabilir. Bu durumda engelli olan birey o aracı alarak kullanabiliyor.

Engelli bireylere bakanlarda veya kendileri de ötv’siz araç alma gereksinimi duyabilir. Bu durumda bakım aylıklarının kesileceği korkusu sarabiliyor onları. Bunu biraz daha detaylı açıkladığımızda ;

Eğer ki araç ÖTV’den muaf olma kapsamından faydalanılarak engelli olan bireyin kendi adına alınacak ise, otomobil almaları o bireylerin bakımı için yakınlarına verilen evde bakım aylığı kesilmesi konusunda doğrudan bir kesinti yapmıyor.  Ülkemizde şuan evinde engelli birey olup evde bakım maaşı alan ve ÖTV indirimli otomobil alan bireylerin olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki seçenekten de aynı anda faydalanan birçok aile bireylerini örnek verebiliriz. Burada dikkatli davranmanız ve önem verilmesi gereken kritik nokta, aracı almayı sağlayan gelir belgesidir. Sizlerin maaşını Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne beyan edilerek alındığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızı belirtebiliriz.

Kısaca özetlemek gerekiyorsa, ötv’siz araç almak isteyip de, bakım maaşım kesilmesin diyorsanız tavsiyemiz gelir belgenizi düşük göstermelisiniz.

Konumuzdan Başlıklar:

 • engelli araç alımı maaş kesintisi
 • engelli ötv araç alabilir mi alırsa bakım maaşı kesilir mi
 • evde bakım maaşı alan araba alabilir mi 2017
 • evde bakım maaşı alan araba alabilir mi
 • bakım aylığı alan kişi üstüne araba alabilir mi
 • engelli araç alırsam maaşım kesilir mi
 • bakım parası alan araba alabilir mi
 • evde bakim ayligi alacak olan kisinin ayligindan kesinti olurmu
 • bakım parası alan bir hastanın üzerine raporlu araç alırsak bakım parasını keserlermi
 • engelli üzerine araç alimi

Etiketler:

Bakım Maaşı Alanlar İndirimli Araç Alırsa Maaşı Kesilir Mi? Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. Cigdem taşyürek dedi ki:

  Benim Annem görme engelli özürü yüzde yetmiş beşyıldır ben bakıyorum araç ala bilirmiyim

  1. Serkan ERDİL dedi ki:

   Annenizin adına araç alabilirsiniz.

 2. hasan dedi ki:

  babam 96 agır özürlü anneme bakım maaşi bağlandı hastaneye gidebilmek için araç almak istiyoruz ötv indiriminden faydalanmak kısaca araç alırsak maaş kesılırmı babamın maaşi 1250 tl alacağımız araç ötvsiz 70bın cıvarında iyi çalişmalar

 3. Durmuş dedi ki:

  Merhabalar.
  Babacığımın 8 senedir %90 engelli raporu var.
  Babam 1400 TL emekli maaşı alıyor ve karı koca yaşıyorlar.
  Annem de 2 yıldır 950 TL bakım parası almakta.
  Babam kanser ve diyaliz hastası. Hergün hastaneye götürüp getiriyorum.
  Ben kredi çekip, babamı taşımak için otomatik vites küçük bir otomobil almak istiyorum. Babamın ehliyeti yok.
  Sorum şu: Alacağım araç 1300 motor ve ÖTV indirimli 49500 TL. Bu aracı alırsam annemin aldığı bakım maaşı kesilir mi ?

 4. İsmail dedi ki:

  Merhaba benim sorum var yalnız iyice kafam karıştı lütfen yardımcı olurmusunuz engelli yiğenim var %99 raporlu ablam bakım aylığı alıyor ve ayrıca sağlam olan diğer çocuğu araba almak istiyor araç suanki fiyatı 110 bin lira ötv indirimi sonrası 71 bin liraya gelecek yalnız soru şu bu arabayı aldıklarında bakım aylığı kesilecek mi ablamın bu gibi durumlarda araç fiyatının çok önemi var mı yani yasa şu kadar fiyatta araç alırsan maaşın kesilmez ama şu kadar olursa seni zengin sayıp maaşı keseriz diyebilir mi cevaplarınız için teşekkür ediyorum ayrıca aracı ben ötv indirimi ile alıp onlara bağış yapsam o şekilde de olurmu

 5. Ahmet dedi ki:

  Öncelikle Herkese merhabalar..

  Biz Babannem Halamla Beraber 3 Kişi Yaşıyoruz. Babannem emekli Ben burda üniversite okuyorum,halam görme engelli olduğu için, babannem bakım aylığı alıyor.

  5 yıl evvel bir kuzenim halamın adına ötv indirimli araç aldı, bende burda babannemle halamla birlikteyken 5000 tl lik bir araç kullanıyorduk. bu sene 5 yılı dolunca babamla amcam bize destek olup araç almaya karar verdik bu sefer bize ait olacak şekilde,halamın adına kredi çekip babam kefil olacak şekilde aracı alacağız yalnız bakım aylığı kesilirmi diye korktuk. almak istediğimiz araç 140 binlira ve sonuçta pahalı bir araç ötv muaf olduğu için biliyorsunuz araç fiyatı yükseldikçe indirimi artıyor.

  ayrıca yeni düzenleme ile de sınırlandırma getirilmeden böyle bir imkandan yararlanalım istedik ben çoğu insanın aksine engelli insanların ve ailelerinin lüks araba almalarına karşı bir insan değilim.engellilerinin haklarını suistimal edilmemesi şartıyla tabi

  o yüzden bikaç defa il sosyal hizmetler müdürlüğüne gittim. ilk gittiğimde araç 200 binliralık dahi olsa bize ruhsatı getirin kaydınızı yapalım kesilmez dediler. sonra tekrar gittim tabi orada da bana önce bir bayan kesileceğini pahalı bir araç asla alamayıcağımızı ancak 30-40 bin liralık bir araç alabileceğimizi söyledi ondan sonra aynı yerde çalışan başka bir arkadaş heyete sorduğunu hiç araba yüzünden maaş kesmediklerini alırsak eğer kesilmeyeceğini söylediler.

  şimdi benim içime halen sinmedi burdaki yorumlarda hep farklı farklı ayrıca ben hukuk okuyorum ve bu konuya ait sirkülerlerde veya yönetmeliklerde de bununla alakalı bir şey bulamadım şimdi biz geçen hafta kuzenime aracını halamın üstünden devrini yaptık noterde satış sözleşmesiyle orda da bir bedele satıldı onuda mı bildirmeliyiz. kuzenim 5 yıl boyuunca hiçbir yere bildirim yapmamış aracı ama bakım aylığı kesilmemiş bende mi öyle yapmalıyım. yoksa aracı alıp ruhsatı il sosyal hizmetlere bildirirsem mi kesilmez. lütfen bana yardım edin?

  1. Serkan ERDİL dedi ki:

   Yeni düzenlemeye göre sınırlamalar getirildi getirilecek! Konu hakkında en net yanıtı gitmiş olduğunuz yerin direk heyet yetkilileri ile temas kurarak açıklamalarını talep ediniz. Bilip bilmeden çok insan konuşur.

 6. Metin dedi ki:

  Selam acil cevaplarınızı bekliyorum 11 yaşındaki oğluma evde bakım raporu çıktı %60 evrakları tüm birimlere götürdüm fakat daha önce satılan bir araç var satışı bizde bu aracın ruhsat fotokopisini koyamıyoruz aracı alan kayıp herhangi bir sorun olurmu

 7. Murat dedi ki:

  Iyi gunler.
  Babam sakat ve bakici aylıgı alıyor
  Sakat aylıgı %74 bu sakat aylogi ile araba ala bilirmiyiz . Veya bakici ayligi kesilirmi .
  Sakat ayligina alamasak bakici ayligin uzerine ala bilitmiyiz.
  Litfen Cevap…..

  1. Serkan ERDİL dedi ki:

   Engelli araç indiriminden yararlanırsınız. Bakıcı aylığı için hane içindeki gelir baz alınır tapu vb. değil.

 8. Evrem dedi ki:

  Merhaba.bi sorum olacak benim.benim %100 özürlü bi abim var annem bakıyor ve bakım parası alıyor.annemde %93 görme engelli raporu var.annemin babamdan maaşı yok kendi babasndan maaşı var sadce.ben evliym ue annemin üzerine araba almak istyrm acaba annemin bakım maaşnı keserlermi?

Sayfa başına git