Bakım Parası İçin Gerekli Evraklar Neler?

Evde bakım parası almak için gerekli evrakların talep edildiğini belirtelim. Bu belge ve evrakları hazırlamadan, sosyal hizmetlere gittiğinizde zaman kaybı yaşamak kaçınılmaz. Bu nedenle zamandan tasarruf etmek isteyenler, aşağıdaki evrakları hazırlamaları önerilir. Peki bakım parası için gerekli evraklar neler?

Bakım Parası Alma Şartları

Bakım parası almak isteyenlerin öncelikle bir engelli yakını olması gerekiyor. Bu engellinin durumu baz alınarak maaş bağlandığını belirtelim. Kısaca engelli yok ise evde bakım parası da olmuyor. Bu nedenle şahısların, engelli veya hasta olan bireylere çok iyi bakmaları gerekiyor. Devlet bunun için hem engelliye hem de yakın akrabasına (bakıcıya) ilgili tutarlarda maaş bağlamaktadır. Bu maaş miktarlarını aşağıdaki ekrandan öğrenebilirsiniz.

Evde bakım parası hastaya verilmiyor, hastaya bakan şahsa ve banka hesabına yatırılmaktadır. Her ayın ilk haftasında ödemeler bakanlıkça yapılıyor ancak çoğu illerde bu para ayın 2. haftasında hesaplara geçiyor. Hasta olan kişinin engel olma durumuna hastanelerdeki heyet kurulu karar vererek, rapor oluşturuyor. Evde bakım parası almak için başvuru yapmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne veya ilçelerde bulunan sosyal hizmetlere şahsen gitmeleri gerekmektedir. Bu şartları biraz açarsak;

  • Hasta olan kişinin %50 ve üzeri engelli olması gerekmekte; Bakacağınız kişinin ağır engelli olması zorunlu eğer ki engel oranı %50 ise kesinlikle bu parayı alırım gözü ile bakmayınız. Zira sağlık kurulundan alacağınız raporda ” ağır engellidir ” ibaresi geçmesi gerekiyor. Buna dikkat etmenizde fayda olacaktır.
  • Engelli, hasta, özürlü, akli dengesi bozuk vs. sorunlardan dolayı ağır engelli olanların kendine bakacak güce sahip olmamaları gerekiyor. Bakıma muhtaçlığı heyet tarafından onaylanmış kişiler.
  • Muhtaçlık sınırı üzerinde bir gelirin hane içine girmemesi gerekmekte. 2018 Evde bakım maaşı kişi başı düşen miktar (Muhtaçlık Sınırı): 967,27 TL

Bakım Parası Ne Kadar 2018

Evde bakım maaşı 2018 yılında 1085 liraya yükseldi. Buna göre bir bakıcının tek bir engelliye bakarak alacağı bakım parası 1085 lira olup, iki engelli kişiye bakarsak çift maaş alacaktır. Ancak diğer engellinin de şartları sağlaması gerekmektedir. Yaşlı hasta bakım parası da yani 3 aylık 2022 maaşı veya yaşlılık, özürlü maaşları da aşağıdaki gibidir.

65 yaş üstü yaşlılık aylığı= 824 TL
( % 40- 69 ) engelli aylığı= 1247 TL
( % 70 ve üstü) Bakıma muhtaç engelli aylığı= 1845 TL
18 yaş altı engelli yakını aylığı= 1215 TL

Bu tutarların 2018 yılına ait geçerli olacağını belirtelim. Eğer ki ilerleyen dönemlerde maaşlarda artış olursa yeni bir konu ile sizleri bilgilendireceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git