Bakıma Muhtaç Bireylere Bakanlara Devlet 1.000 TL Verecek

Bugünlerde medyada sıklıkla gördüğünüz 1.000 TL destek parasının, evde bakım maaşı tutarı olduğunu belirtelim. Daha önceki yazımızda bunu dile getirmiştik ancak bakım maaşı alanlar, devletin ekstra mı olarak bunu vereceğini merak etmekte idi. Konu hakkında yapılan incelemeler ve sorgulama sonrasında, bakım parası alanların 2017 maaşlarının tutarı olacağı anlaşılmıştır. Yani yeni yılda evde bakım maaşları önceki konumuzda belirtiğimiz gibi tutarın 952 TL olduğunu belirtelim !

2017 Bakıcı Maaşları Ne Kadar Oldu?

Net tutarın 952,47 TL olduğunu bildirelim. Devlet, engelli olan veya yaşlı olup kendine bakamayan bireylere, bunlara bakan akrabalarına evde bakım parası adı altında ödenekler yani maaş bağlamaktadır. Ek olarak bunların sigortası da devlet tarafından karşılanmaktadır. Bakım maaşı almak için yapmanız gerekenler belirli şartları sağlamanız gerekiyor.

Aynı çatı altında yaşamanız gerektiğini hatırlatalım. Söz konusu evde bakım maaşını, alacak olan kişi aynı zamanda kişinin akrabası olması da esas aranan şartlar arasındadır. Bu arada bakıma muhtaç bireye de devlet 2022 maaşı adı altında 3 aylık 2022 maaşları veriyor.

2017 bakım maaşlarına devlet tarafından %8 oranında zam yapıldı. Ülkemizde bu maaşı alanların sayısı toplamda 520 bin sınırına dayandı. Hali ile bakım parası alanların sayısının artması, bakıma muhtaç olan bireylere olan ilginin de artmasını sağlamıştır.

Bakım Maaşı Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Neler?

Bakım parasını almanız için bakıma muhtaç olan bireyin bir hastaneden tam teşekküllü bir rapor alması gerekiyor. Bireyin en az %50 ve üzeri engelli olması gerekiyor. Sağlık raporunda bulunan ağır engelli kısmında ” EVET ” ibaresinin olması şart. Bakıma muhtaç olan bireye bakacak olan bireyin ise evde bulunan kişi sayısının toplam gelirinin 936 TL den az olması gerekiyor. Bu maaşın sadece bakıma muhtaç olan bireye bakanlara verildiğini belirtelim.

Bakım maaşı alanların, bakıma muhtaç olan bireyin annesi, babası, çocukları, kişinin eşi, eşinin babası veya annesi de başvurabilir. Bu kişi en fazla 2 kişiye bakabilir yani 2 farklı evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Konu hakkındaki yorumlarınızı KONU ALTINDAN BİZLERE YAZARAK ulaştırınız.

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. akın çam diyor

  Merhaba…Yüzde 86 Ağır engelim var.en gelli maaşı 930 tl alıyorum…bakımımla eşim ilgileniyor.bakım maaşından ayrıca elimize geçen tl 1700 dir.Bir şey sormak istiyorum.Sigortalı veya sigortasız, eşim 2022 maaş 3 aylık 2000 tl uygulamadan faydalanabilir mi ?

  1. Serkan ERDİL diyor

   Eve giren toplam gelire bakılıyor. Siz engelli maaşı alıyorsunuz, eşinizde evde bakım maaşı alacaktır. Ek olarak eşiniz bir de kalkıp 2022 maaşı alamaz. Şu şekilde olabilirdi ; size bakan eşiniz evde bakım maaşı almasa idi, bir yakınınız sizlerin bakımına baksa, eşinizde şartları sağlar ise 2022 3 aylık maaşı alabilir. Ancak dediğim gibi belirli şartları sağlaması gerekiyor.

 2. Nuriye Dinçer diyor

  Ben evde yüzde yetmiş engelli çocuğuma bakıyorum 1000 lira destek alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor

  1. Serkan ERDİL diyor

   Merhaba Nuriye hanım. %70 engelli ise çocuğunuz ona maaş bağlanabilir ek olarak sizde ona baktığınız için size de evde bakım maaşı bağlanır. Ancak eve giren gelirinin tamamının asgari ücretin 3/2 sinin altında olması gerekiyor.

 3. Yasemin kılıç diyor

  Görme engelli oğlum var bakıcı maaaşı alıyorum %100 engeli var 1000 tl nin altın da maaş alıyorum ama 3 aylık maaş alamıyorum eşim sigortalı diye ne yapmam lazım

 4. Osman diyor

  Merhaba !!
  Siz bakim maasi ile kredi cekilebilir diyosunuz ama bankalar cekilemez dio ben ziraate sordum esim alio maasi ve hic sigortasi yok kredi puani sdusuk olamaz. Cunku kredi basvurusu bile yaptrmadilar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku