Evde bakım maaşı – Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Engelli Aylığı Kimlere Verilir? (Şartları – 2018 Miktarı)

Engelli Aylığı Kimlere Verilir? (Şartları – 2018 Miktarı)

Engelli aylığı olarak bilinen 2022 3 aylık maaşları, 2018 yılında gelen resmi zam ile beraber artırıldı. Özellikle engelli yakınlarına bakan evde bakım parası alan bakıcıların büyük merak ettiği maaş miktarlarını aşağıdaki rakamlara bakarak öğrenebilirler.

Engelli Aylığı Alma Şartları Neler?

Engelli aylığı alabilmek için 18 yaşından büyük olmak gerekir. 18 yaşının altındaki bireylerin maaşlarını evde bakım parası adı altında akrabaları ya da yakınları alabilmektedir. Eğer siz de 18 yaş üstündeyseniz engelli maaşını alabilirsiniz, aksi halde akrabalarınız bu parayı alacaktır.

Engelli bireylerin hayata daha fazla bağlanmaları ve genel olarak yaşamlarına farklı bir pencereden ışık tutmak için ve sosyal hayat içine daha fazla girebilmeleri için %50 ve daha fazla engelli olan bireylere ödenen paraya engelli maaşı ya da engelli aylığı denilmektedir. Engelli aylığını alabilmek için bir takım şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. İlgili şartları sağlamayan kişilere engelli aylığı bağlanmamak için bağlansa bile kısa süre içinde yapılan denetimler sonucu engelli aylığı hiçbir bilgi verilmeden kesilebilmektedir. Sizin eğer engelli aylığına ihtiyacınız varsa bu konuyu en yakın sosyal politikalar bakanlığı merkezine başvuruda bulunarak dile getirebilir ve bu konuda neler yapabileceğinizi son derece şeffaf bir şekilde anlatabilirsiniz.

Sigortalı Biri Engelli Aylığı Alabilir Mi?

Arkadaşlar bu sorunun cevabı aslında çok açıktır, 3 aylık maaş için eğer engelli SGK’da çalışıyorsa bu kişinin engelli aylığı alması da söz konusu değildir. Bu kişi zaten sosyal yaşamın içindedir ve muhtaç değildir bu yüzden bu kişiye herhangi bir ücret ödenmez, sadece çalışmayan engellilere engelli aylığı ödenmektedir.

Engelli maaşı 2018, aylığı da özürlü parası olarak bilinen bu aylık türünü alabilmek için öncelikle bakım hizmeti yapan kişi ile bakım hizmetini alan kişinin aynı evde ikamet ediyor olması gerekmektedir.

2022 aylığı için bakım hizmeti alan kişi ile bakıcı aynı evde ikamet ediyor olması diğer şartlar ve kriterler arasında yer almaktadır. Aksi halde ikamet konusunda sıkıntı yaşayan ya da taşınmış kişilerin, düzenli ve belli aralıklarla gelecek olan denetim heyetini inandırması güç olacak ve sırf bu yüzden bile belki alınan ücretiniz kesilecektir. Bu yüzden bunlara dikkat etmeli, her zaman devlete ve devletin diğer organlarına karşı şeffaf olmalıyız. Yaptığımız bu şeffaf hareketler her zaman bizi ileriye taşıyacağını da unutmamalıyız.

Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.

Bu şekilde bunları yazdıktan sonra 2022 maaşlarının 2017 yılı sonuna kadar alacakları tutarlara bakalım;

Bu maaşların 2018 yılında şu şekilde hesaplama yaparak elde ettiğimizi belirtelim. Hesaplamaların yuvarlandığını ve resmiyet taşımadığını ancak aşağı yukarı aynı rakamlara denk geldiğini söyleyebiliriz. 2018 yılı 2022 maaşları, 2022 maaşları 2018, 3 aylık maaşlar 2018 yılında ne kadar olacak?

65 yaş üstü yaşlılık aylığı= 824 TL
( % 40- 69 ) engelli aylığı= 1247 TL
( % 70 ve üstü) Bakıma muhtaç engelli aylığı= 1845 TL
18 yaş altı engelli yakını aylığı= 1215 TL

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.