Engelli (Özürlü) Bakım Parası Hangi Durumlarda Kesiliyor?

Özürlü bakım parası alanlar, 2018 engelli maaşı miktarını öğrendiklerinden itibaren engelli bakım parası hangi durumlarda kesilir sorusuna yanıt arayabilir. Zira birden bakım parası kesilenler neden maaşlarının kesildiğini bilmemekte hali ile ilgili birimi şikayet etmektedir. Oysa ki, durum kendilerinden veya engelli olan bireyden kaynaklanabilir.

Özürlü Bakım Parası Hangi Durumlarda Kesilir?

Evde bakım parası olarak da bilinen maaş türü engelli bireyleri bakan kişilere verilen para miktarı olarak bilinmektedir. Evde bakım yapan kişiler engelli kişilerin (en az %50 ) bakımlarını üstlenmekte ve bunun sonucu olarak bakım yapan kişiye belli miktarda bir ödeme yapılması özürlü bakım parası olarak bilinmektedir. Peki bu maaş hangi hallerde kesilmektedir? Özürlü ya da engelli bakım parası hangi durumlarda kesilmektedir.

Evdeki bireylerin toplam gelirleri yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen miktar 700 TL den fazla ise bakım parası kesilir. Eve rutin şekilde kontrole gelen heyetin eğer hastanın iyileştiğini gözlemlerse ve hastanın engellilik durumunun iyileşmesi yani %50’ın altına inmesi durumu olursa o zaman yine aynı şekilde özürlü bakımı parası kesilecektir.

Engelli Maaşı Neden Kesildi?

Eğer adres ve ikamet değişikliği varsa ve bakıcı değişikliği olmuşsa, bu durum tespit edilirse anında maaş kesilir. Bu yüzden ikamet değişiklikleri olduğu zaman bildirilmeli ve en kısa zamanda tekrar heyet tarafından kontrol edilerek maaş bağlanmalıdır. Aksi halde maaş kesilir. Hastanın özür durumunun en az %50 nin altına düşmüş olması yani hastanın iyileşme sürecine girmesi ile yine aynı şekilde maaş kesilecektir. Ev içinde emekli ya da farklı çalışanın olması maaşı etkilemez ancak yukarıda ilk maddede belirttiğim gibi kişi  başına düşen gelir miktarı ilgili sınırı geçmesin yeter.

Eğer bu kriterler ve şartlar sağlanmıyorsa o zaman özürlü bakım parası kesilebilir. Bu yüzden eğer ki maaşınızı kaybetmek istemiyorsanız her zaman gerek heyete gerekse diğer devlet organlarına karşı şeffaf olmalı, her zaman yaptığımız gerek adres değişikliği gerekse bakıcı değişikliğini bildirmemiz gerekmektedir. Aksi halde yaşanacak olan sorunlar ve sıkıntılar ciddi şekilde problem oluşturacaktır. Maaşın kesilmesi ekonomik açıdan sıkıntıya düşürebilir, dar boğaza girebilir ve ciddi sorunlarla karşı karşıya getirebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekmektedir yaptığımız ve yaşadığımız değişikliklerde hemen ilgili kurumu arayarak bilgilendirmeli ve bildirmeliyiz.

Konumuzdan Başlıklar:

  • evde bakım parası kesilme nedenleri
  • engelli bakici maasi hangi durumlarda kesilri
  • evde bakım parası kesilenler
  • bakım parası kesilme nedenleri
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1825 NmhCDQqi38FRsRWXlZ_K4D-9z83_M3p1WYkCY0WIddiSW3TvS60FxwQRb7HhbXQw 8d04637bcf59e9f82155d40446573f32fcacd61d&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1823 VDwH33aYSfxaK1VFK2Ry9nuacBXDaymAuPVgEm9jG38sBNz1yMIKMR1JTI4-JQpe 5d7fadbc36efe5fc5b93d36006f76cab8e305bce&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • engelli maaşının kesilme sebepleri
  • engelli maaş alıyorsa bakım parası
  • engelli bakım maaşı iptal sebepleri
  • engelli bakım maaşı
Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Merhaba sizlere doğru bilgileri, hızlı ve net bir şekilde sunma amacı ile bu siteyi kurduk. Birlikte daima daha ileriye giderek, sizlere evde bakım parası hakkında tüm sorunlarınıza yardımcı olma amacındayız.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Evde bakım parası yatan iller