Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama

21.09.2018
780
Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama

Engellilerin bakımını üstlenerek devlet tarafından bakım parası alan bireyler, engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama yapmak isteyebilir. Son zamanlarda bu ekranda erken maaşlar yatsa da, ne yazık ki banka hesaplarına o gün geçmemekte. Nedeni de bakım parasının onay aşamasında rol alan görevliler olmakta. Bu yazımızda sizlere bakım maaşı sorgulama ve ödemelerin yapılıp yapılmadığını tüm yönleri ile detaylandıracağız.

Evde Bakım Parası Sorgulama

Öncelikle aşağıdaki buton kısmında maaşların edevlet üzerinden yatıp yatmadığına bakabilirsiniz.

[buton renk=”#2196f3″ boyut=”btn-nr” yazi=”Bakım parası öğrenme” link=”https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu” target=”_blank”]

Sonraki aşamada ise bu ekrana ulaşmak isteyenler, edevlet şifrelerini girmek zorunda. Bunu da aşağıdaki ekrandan öğreniyoruz.

Görüldüğü üzere edevlete girişte ya şifreniz olacak ya da elektronik imzanız. Ancak en kısa yol, her hangi bir PTT şubesine giderek, 2 TL ücret verme şartı ile edevlet şifrenizi alabilirsiniz. Sonrasında ise yukarıdaki butona basarak giriş yapıp, evde bakım parası sorgulama işlemine başlayabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Öğrenme

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından engelli bireylerin bakımını üstlenmesi sonrasında maaş bağlandığını belirtmiştik. İlgili tutar ise 2018 sonuna kadar 1179 TL olmakla beraber bu maaş her ay düzenli olarak verilmektedir. Ancak bakım parası ödeme günleri değişik göstermekte. Bu ay ayın 10 nunda yatmış ise gelecek ay yine 10 nunda yatmayabilir. Bu nedenle bakım parası ödeme günleri değişkendir. Maaşların yatıp yatmadığına bakım parasının yatmış olduğu bankanın internet bankacılığı hesabını kullanarak da öğrenebilirsiniz. Genelde sitemiz olarak (evdebakimmaasi.net) sizlere en hızlı ve doğru bilgileri paylaşmakla beraber, size yakın olan sosyal hizmetlere giderek de bakım parasının durumuna bakabilirsiniz.

Ziraat bankası hesapları, bakım parası için ideal olarak durduğunu belirtelim. Genelde bakıcıların çoğunun maaşı, ziraat bankasına yatmaktadır. Sizlerde bankacılık hizmetlerinden biri olan para geldiğinde hesabıma bana SMS uyarısı butonunu açtırmanız, sizlere karlı gelebilir. Bu nedenle ziraat bankası şubesine giderek, para banka hesabıma geldiğinde sms ile uyarılmak istediğinizi belirten talimatı vermeniz kafi olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.