Evde bakım maaşı – Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Engelli Maaşı Kimlere Verilir? (2022 Maaş Şartları 2019)

Engelli Maaşı Kimlere Verilir? (2022 Maaş Şartları 2019)

2022 maaş şartları 2019 yılında değişmesi ile beraber bir çok birey, engelli maaşı kimlere verilir hakkında bilgiler aramakta. Zira engelli parası tutarı 2019 yılı itibari ile engelli olma yüzdesine göre artırıldı. 3 aylıklar da bilinen bu maaş türüne herkes başvuruda bulunabilir. Yeni gelen düzenlemeler sonrasında engelli maaşları artık her ay ödenecektir.

2022 3 Aylık Maaşları

Engelli aylığı ya da maaşı olarak bilinen miktar engellilerin daha fazla sosyal yaşam içine entegre edilmesi ve sosyal yaşamda daha fazla görünür olmalarını sağlamak için verilen miktardır. Tabi engelli maaşının verilmesi için gerekli olan bir takım şartlar vardır. Bu şartları taşıyan kişilere engelli durumları da eğer ki engelli maaşı ya da aylığı alması gereken kritere uyuyorsa engelli aylığı almaya hak kazanırlar. Bu yazıda engelli maaşı ile ilgili olarak detaylı bilgilere yer vermeye çalışacağız. Kısa kısa soru cevap şeklinde engelli maaşına ilişkin aklınızdan geçen ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Engelli parasını kimler alabiliyor ; Öncelikle engelli olan herkes engelli aylığı alamazlar. Engelli aylığı alabilmek için taşınması gereken bir takım kurallar vardır bunlardan bir tanesi 18 yaşından büyük olma şartıdır. 18 yaşından büyük olan ve engelli seviyesi en az %40 olan bireylere engelli aylığı verilir. Bu şartları taşımayan kişilere engelli aylığının verilmesi söz konusu değildir.

Çalışan engellilere aylık maaş bağlanması ; SGK’da sigortalı olarak çalışan bir bireyin engelli aylığı alabilmesi söz konusu değildir. Bunun dışında eğer evlenip boşandıysa ve nafaka alıyorsa yine bu engelliye de engelli maaşı verilmesi söz konusu değildir. Bu şartların dışında kalan yani çalışmayan herhangi bir gelir kaynağı olmayan, nafaka almayan engellilerin (en az %40 engelli olması) maaş almaları söz konusudur.

Engelli Maaşları 2019

Engellilerin almış oldukları maaş her yıl değişmektedir. Ben bu yazımda geçtiğimiz yılın rakamlarını vereceğim sizler bu yazıyı okurken üstüne biraz ekleme yaparak alınacak tahmini rakamı belirleyebilirsiniz. En az %40 engelli olan birey 1059TL engelli maaşı almaktadır. Bunun yanında  en az %70 ve daha fazla engelli olup bakıma muhtaç olan bir birey ise en az 1589 TL engelli aylığı almaya hak kazanmaktadır.

  • 18 yaşın altındaki engellilerin aylık alması ; Maalesef, on sekiz yaşının altında kalan engellilerin kendilerine aylık bağlanmaz. Ancak bu kişilerin akrabalarına ve bakımını kim yapıyorsa onun üzerine bakım aylığı adı altında bir aylık bağlanabilir.
  • Evde bakım parası için akraba şartı; Bu soru en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Yani bakım yapan kişi ile bakım yapılan kişi arasında bir akrabalık ilişkisi olması şart mıdır?Evet akrabalık ilişkisi olması gerekmektedir, yani engelli adaya bakan herkes bakım parası alamaz. Aralarında akrabalık ilişkisi olan üvey de olsa akraba sayılan kişiler bakım parası alabilmektedir.
  • Engelli maaşı için ikamet şartı ; Engelli aday ile evde bakım hizmeti veren kişinin aynı adresi paylaşıyor olma şartı da mevcuttur, eğer ki adres ve ikamet farklı olursa evde bakım parasının verilmesi mümkün değildir. Çünkü engelli ile bakım hizmeti veren kişinin ikametlerinin farklı olması bakım hizmetinin tam anlamıyla yapılamadığı sonucunu ortaya çıkarır bu da engelli aylığının alınamaması anlamına gelir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. birol mersin dedi ki:

    Selamın aleyküm merhabalar benim sorum annem ve babam 65 yaş üstünde ve annemin %72&75 raporu var ikiside evde beraber yaşıyor babam annemden dolayı bakım aylığı alıyor ayrıyedden kendi emekli maaşı var. Bundan ayrı anneme engelli maaşı bağlatabilirmiyim böyle bir hakkı varmıdır. Teşekürler.

  2. Abdullah yigitbasi dedi ki:

    İyi günler diliyorum herkese benimde babam yüzde 98 özürlü raporu var 25 yıldır yatalak emekli maaşı var annemle beraber yaşıyor sağolsun annem 25 yıldır yanından ayrilmadi babama bakıyor bizlerde hep yanındayız bakıyoruz annem bakıcı parası alabilirmi .tesekurler