Engelli Maaşı Sorgulama Tc ile 2019

Vatandaşlar tc ile engelli maaşı sorgulama aşamasında 2019 yılı dahilinde ne kadar maaş alacaklarını ve maaşın yatıp yatmadığını bu sistemden öğrenebilir. Bu sayede engelli maaşı bilgisine ulaşarak zamandan kazanç sağlayabilirler. Sadece edevlet sistemi üzerinden engelli parası sorgulaması yapıldığının altını çizelim. Ancak düzenlenen son aşamalarda artık postaneye giderek sadece tc numarası vermeniz durumunda da maaşın yatıp yatmadığına bakmak mümkün!

Okuyun ⇒ Evde Bakım Parası Alanlara Destek Parası

Engelli Maaşı 2019

Bildiğiniz gibi 2022 maaşlarına 2019 yılı dahilinde zam yapıldı. Eskiden 3 ayda bir alınan 2022 parası artık her ay olarak ilgili şahısların banka hesaplarına nakit olarak yatırılmakta. 3 ay gibi uzun süre beklemeden maaşların aylık bazda ödenmesi bireyler için oldukça önemli bir adımdır diyebiliriz. Peki kimler engelli maaşı veya 2022 maaşı alıyor?

Engelli parasını kimler alabiliyor ; Öncelikle engelli olan herkes engelli aylığı alamazlar. Engelli aylığı alabilmek için taşınması gereken bir takım kurallar vardır bunlardan bir tanesi 18 yaşından büyük olma şartıdır. 18 yaşından büyük olan ve engelli seviyesi en az %40 olan bireylere engelli aylığı verilir. Bu şartları taşımayan kişilere engelli aylığının verilmesi söz konusu değildir.

Çalışan engellilere aylık maaş bağlanması ; SGK’da sigortalı olarak çalışan bir bireyin engelli aylığı alabilmesi söz konusu değildir. Bunun dışında eğer evlenip boşandıysa ve nafaka alıyorsa yine bu engelliye de engelli maaşı verilmesi söz konusu değildir. Bu şartların dışında kalan yani çalışmayan herhangi bir gelir kaynağı olmayan, nafaka almayan engellilerin (en az %40 engelli olması) maaş almaları söz konusudur.

Engelli Parası Sorgulama Tc İle

Bireyler engelli parası sorgulaması yapmadan önce 2019 yılı maaşlarının ne kadar olacağını merak etmekte. Söz konusu engelli parası zamlanmış olup, doğum tarihinin son rakamına göre ödemeler şahsen yapılmaktadır. Maaşlarını almak isteyenler ise ptt şubelerinden bankamatik kartları dahilinde alabilirler.

Buna göre; yüzde 40 – 69 arası engeli olan kişiler 480.22 TL, yüzde 70 ve üstü bakıma muhtaç engelliler ise 720.33 TL aylık alacak. Yüzde 70 ve üzeri engelli, ocak maaşını zamsız aldıysa şubatta 790.14 TL maaş alacak. Yüzde 40 ila yüzde 69 arası engelli olan kişilerse, şubatta maaş farkıyla 526.76 TL maaş alacak.

Engelli parası diğer adı ile özürlü maaşı 2019 yılına girdiğimiz ilk ay zam yapılmış ve zamlı maaşlar şubat 2019 ayından itibaren ödenmeye başlayacak. Maaşlarınızı ptt şubesinden çekmek isteyenler, yanlarında Tc kimlik kartı dahilinde bulundurmaları gerekiyor. Gerekli evrakların kontrolü sonrasında kolayca engelli maaşınızı çekebilirsiniz.

Engelli maaşına şubat 2019 ayında zam yapılmasının ardından vatandaşlar, maaşlarının bir an önce yatmasını beklemektedir. Engelli parası sorgulama aşaması için sizlere bir edevlet şifresi gerekmektedir. Eğer ki, edevlet şifresi yok ise kolayca ptt’ye giderek 2 lira ücretle yeni bir şifre satın alabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku