Engellilerin İş Kurmasına 50.000 TL Geri Ödemesiz Hibe (İşkur 50 bin TL)

İşkur tarafından karşılıksız yani hibe olarak temin edilecek kredi tutarı 50 bin TL olup, engellilerin iş kurması için verilecek. Engellilere verilecek olan geri ödemesiz bu para için, engellilerin işkur tarafından belirlenen şartları taşımaları gerekiyor. İşkur kurumunun kosgeb ile bağlantılı olarak sunacağı iş kurma için girişimcilerin öncelikle sertifika alması gerekmekte.

İşkur 50.000 TL Hibe Desteği

Türkiye iş kurumunun 2014 yılından itibaren aktif olarak verdiği hibelerden biri olan engellilere hibe programında bu yıl üst limit 50 bin TL olarak verildi. Söz konusu bu ödeneklerden yararlanmak için kosgeb girişimcilik kurslarına katılmanız ve o belgeyi almanız gerekmektedir. Kosgeb girişimcilik kursları ise 32 saat sürmekle beraber kursu başarılı olarak bitirenler, devletin belirlediği tüm girişimcilik kredilerinden ve desteklerinden yararlanabilir. Kosgeb girişimcilik kursları, her ilde olmakla beraber kurslar yılın belirli aylarından itibaren verilmeye başlanıyor. Kosgeb kursları hakkında bilgi almak isteyenler, bulunduğunuz ildeki kosgeb il müdürlüğünü arayarak bilgi alabilirsiniz.

İşkur’un vereceği bu tutarın tüm masrafları, İdari ceza para fonundan karşılanıyor. Yani engelli çalıştırmayan fabrikalar veya iş yerlerine yapılan baskınlar sonucunda verilen para cezaları artık engelli vatandaşların iş yeri açmalarında kullandırılacak!

Engellilere Hibe Kredi

Konu hakkında yapılan son açıklamalara göre “Yetkili Komisyon kendi işini kuracak engellilere 36 bin lira olan hibe miktarını yükseltmek için 9 Ekim’de toplandı. Toplantıda, kendi işinin patronu olmak isteyen engellilere verilecek hibenin 50 bin liraya çıkartılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda 2018 yılının 1. dönem projeleri için başvurular 11 Aralık’a kadar yapılabilecek. Vatandaşlar, başvuru rehberi ve formlara İŞKUR’un internet sitesinden ulaşabilecek.” Konu hakkında gelecek olan yeni açıklamaları sizler ile yakın zamanda paylaşacağız.

Engellilere verilecek olan hibe krediler ile hem iş yeri açabilir hem de bu iş yeri sayesinde daha fazla hayata olumlu bakabilirsiniz. Şartlar arasında %40 engelli olmanız kafi olup başvurular işkur üzerinden yapılmaktadır.

Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Serkan ERDİL
Merhaba sizlere doğru bilgileri, hızlı ve net bir şekilde sunma amacı ile bu siteyi kurduk. Birlikte daima daha ileriye giderek, sizlere evde bakım parası hakkında tüm sorunlarınıza yardımcı olma amacındayız.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Evde bakım parası yatan iller