Evde bakım maaşı – Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Evde Bakım Aylığı Nasıl Alabilirim?

Evde Bakım Aylığı Nasıl Alabilirim?

Evde bakım aylığı nasıl alınacağı konusunda net bilgilerinin paylaşıldığı sitemiz evdebakimmaasi.net ile artık şartların neler olduğuna bakarak öğrenebilirsiniz. Bu konuda birçok bilgi aslında çarpıtılmaktadır. Örnek vermek gerekirse her engelli yakınına bu maaş verilmemektedir. Zira engelli olup da, evde bakım maaşı için başvurduğunuzda sizlerinde maaşı almak için belirli şartları yerine getirmeniz istenir.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Alabilirim?

2017 yılına girilirken, asgari ücrete yapılan zamdan sonra bakım maaşında da artma söz konusu olmuştur. Yani asgari ücretin kat sayısında yaşanan artıştan bakım aylığı da etkilenmiştir. Buna göre 01.01.2017-30.06.2017 memur maaş katsayısı 0.096058 olup, bu döneme ait evde bakım parası 960.58 TL olmuştur.

Tabi bu maaşı yani aylığa hak kazanmak için önemli şartlar arasında aşağıdaki 3 şartın da yerine getirilmesine bakılır. Bunlar ;

  • Hanede yaşayan herkesin toplam gelir kriterlerine uyması yani belirli tutarın altında olması gerekiyor. Yani ilgili tutar 847 liranın altında olması istenir.
  • Kişinin bakıma muhtaçlık sınırına ve bu kritere uyması yani bunu açarsak ; yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.
  • Ağır engelli olduğunu belgelendirmek yani %50 ve üzeri engelli olmak ve de “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan bireyler başvuru için gidecekleri yeri de belirtelim. İlçe’de yaşayanlar sosyal güvenlik kurumuna ilde bulunanlar ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne şahsen müracaat etmeleri belirtilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Melıke dedi ki:

    Zonguldak yatmadı ama listede yattı var nıye