Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Evde Bakım Aylığı Rapor Yenileme Süresi 2019

27.12.2018
1.841
Evde Bakım Aylığı Rapor Yenileme Süresi 2019

Bildiğiniz gibi evde bakım parası alma şartlarından biri bakmakta olduğunuz akrabanın ağır engellidir sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir. Evde bakım aylığı rapor süresi geçici olup, rapor yenileme süresi dolmadan tekrar başvuru yapılması gerekiyor. Aksi takdirde sizler bu ayın evde bakım parasını alacağınızı düşünürken, bir bakmışsınız evde bakım maaşınız kesilmiştir. Soluğu, sosyal hizmetlerde alıyorsunuz ancak maaşın kesilme nedeni olarak ” rapor süresinin geçmesi ” olarak düşmüş ise yeniden başvurulması gerekiyor. Başvuru yoğunluğuna ve hastanenin rapor verme süresi düşünüldüğünde en kötü ihtimal maaşın tekrar bağlanması 45 günü bulabiliyor!

Evde Bakım Aylığı Rapor Süresi

” Ağır engellidir ” ibaresi olması zorunlu olup, bu verilen raporun geçerlilik süresi sadece 1 yıldır. 1 yıl içinde şahsın durumu değişebileceği için evde bakım parası alanlar, rapor bitimi olmadan 2 ay kala bu raporu yenilemesi gerekiyor. Bu önerimiz dahilinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek hasta ile beraber, bu raporu yeniden çıkarmanız önerilmekte.

Aksi takdirde hatalı işlemlerde devlet geriye dönük ödeme talep edebilir sizlerden. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmak istemeyen bakıcıların, rapor sürelerini vakti zamanı gelmeden yenilemeleri önerilir. Raporu yenileme yaptıktan sonra ilgili evrakları yeniden ilgili kuruluşa vermeniz teslim etmeniz gerekmektedir. Söz konusu personeller rapor süresine bakarak maaşında bir kesilme durumu olmadan, paranın verilmesi devamına hükmeder.

Evde bakım aylığı 2019 tutarı henüz belli olmasa da, en yakın sürede bu paranın şubat ayından itibaren zamlı olarak hesaplara geçeceğini belirtelim. Ocak 2019 evde bakım parası zam miktarları bir sonraki ay, şahısların banka hesabına geçiyor.

 

Etiketler:

Yorumlar
  1. iskender güneş dedi ki:

    slm eşim yüzde 70 ağır engelli eşimin bakıma ihtiyacı olduğundan bakmak zorundayım çalışmıyorum bakım maaşı alıyorum evde iki kişiyiz eşim ve ben 2022 .3 aylık engelli maaşı alabilirmi eşim bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim