Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Evde Bakım Maaşı Alan 2022 Maaşı Alabilir Mi

22.09.2016
4.835
Evde Bakım Maaşı Alan 2022 Maaşı Alabilir Mi

Evde bakım maaşı ile 2022 maaşları ne yazık ki karıştırılmaktadır. 3 aylık 2022 maaşları ile evde bakım parası alanlar hatalı bilgiler ile karşılaşmakta. Bu yazımızda bu iki farklı maaş türünün ne anlamlara geldiğini, nereden maaşlarını alabileceklerini ve hangi tarihlerde ödeme alacaklarını anlatacağız.

2022 Maaşı Nedir ?

Genelde 65 yaş üstü olan bireylere verilen bir maaş türüdür. Sadece 65 yaşına bağlı olmamakla beraber engel durumuna göre de maaş bağlanabilir. Buna bakmak istediğimizde 5 farklı maaş türünün bizlere belirtildiği yazılmıştır ilgili yasada.

1. Yaşlı aylığı (65 yaşını doldurmuş olanlar için )
2. %40-69 arası Engelli Aylığı (18 yaşından büyük olanlara verilen aylık)
3. % 70 ve Üzeri Özürlü Maaşı (18 yaşından büyük olanlara verilen aylık)
4. 18 Yaş Altı Özürlü Yakını Aylığı (Bu aylık özürlünün kendisine değil yakınına anne baba gibi ödenen aylıktır)
5. Silikozis Aylığı

2022 maaşlarında ödeme türü olarak muhtaçlık sınırı esas alınmaktadır. Bununla beraber 3 aylık olacak şekilde yılda 4 kez ödenmektedir. Maaşlarınızı PTT şubelerinden doğum tarihinizin son rakamlarına göre çekebilirsiniz. Dilerseniz şube içinden dilerseniz de PTT bankamatik cihazlarından şifre dahilinde maaşınızı çekebilirsiniz.

3 aylık 2022 maaşları ne zaman ödenir ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi maaşlar, doğum tarihinizin son rakamlarına göre belirlenir. Buna bakmak istediğimizde ise ;

• Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
• Dоğum tarihinin sоn rakamı 1 – 6 оlan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8 inсi günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü. Ödeme yapılmaktadır.

2022 Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

Öncelikle engelli olma % lik dilimine bakılmaktadır. Yani engel olma durumunuz kaçtır gibi.

2022 maaşını almanız için ilk şartlardan bir tanesi engel olma yüzdeliğinin %40 olması gerekiyor. Bu en az oran olup 40 ve üzeri olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında her hangi bir sigortalı olarak gözükmemeli yani aktif sigortanızın olmaması gerekiyor. Buna bağkur veya emekli sandığı da olabilir. En önemli şartlardan bir tanesi de muhtaçlık olma sınırının altında kalmanız gerekiyor. Yani geliriniz bu oranın altında olacak.

Bu oranın ne kadar olduğuna bakmak istediğimizde ;

01.01.2016 – 31.12.2016 tarihlerinde geçerli olmak üzere 2022 aylıkları için muhtaçlık sınırı 392, 49 TL olmuştur(kesir kısmını yuvarladım. yuvarlamadan 392, 48 TL’dir).

Evde bakım maaşı nedir ?

Halk arasında evde bakım parası, bakıcı maaşı, bakıcı parası ve evde bakım maaşı ile anılan bu maaş türü bakıma muhtaç bireylere bakan 1. ve 2. dereceden akrabalara verilmektedir. Burada önemli şartların olması ile beraber hem bakıma muhtaç bireyin hem de bakıcının özel şartlarının ilgili yasaya uyması zorunludur.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

Öncelikle bilmeniz gereken sizler hizmet parası yani evde bakım maaşı alacaksınız. Her hangi bir evde engelli bir bireye siz veya yakınınız olarak bakıyorsa, bu maaşa kesinlikle başvurmanız önerilir. Zira devlet hem engelli bireye hem de sizlere (bakıcı) maaş bağlamaktadır. Bakmakta olduğunuz bireyin durumuna göre maaş alacaksınız.

Maaşınızı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sizlere verilmektedir. Hali ile başvurular da buradan yapılıyor. Engelli olan bireye bakmanız için bu maaş sizlere veriliyor. Şartların en iyi tutarlara göre hesaplandığını da belirtelim.

1.Engelli olan bireyin engelliliğinin kanıtlanması gerekir ve engellinin ağır engelli en az ‘%50’ seviyesinde engelli olması şarttır.

2.Engelli olan bireyin kendi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanması ya da karşılayamaması; yani bakıma muhtaç olması gerekmektedir.

3.Son olarak ise; engellinin yaşadığı eve giren gelir miktarının kişi başına düşen net geliri asgari ücretinin 2/3’ünün altında olmamalıdır.

evde bakım maaşı 2022

evde bakım maaşı 2022

Evde Bakım Maaşı Alan 2022 Maaşı Alabilir Mi

Bu sorunun resmi yanıtı için yaptığımız resmi yazışmalarda evde bakım maaşı alan kişinin aynı zaman da 2022 maaşını da alabileceği söz konusudur. İlgili yasa içeriğine göre 2015 yılından itibaren maaşın alınabileceği söz konusudur.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Yilmaz Özcan dedi ki:

    Ben 3ay da bir maaş alan kişi olarak sorumlu olan kişilerin bana haksızlık yalıp evde bakim maaşı yüzden engelli maaş Kestiler acaba verceklermis dogrumu