Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir

Bakıcı parası diğer adı ile bakıcı maaşı almak isteyenlerin öncelikle gerekli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Öyle her gelen elini kolunu sallayarak, evde bakım maaşı alamıyor ne yazık ki. Gereken şartların yanı sıra evde bakıma muhtaç olan bireylerden de ek belge talep edilebiliyor.

Evde bakım ücreti 2016 yılı dahilinde bir önceki konumuzda sizlere belirtmiştik. Maaşların asgari ödeme tutarına göre şekillendiği ve hesaplandığını da yazmıştık. Bununla beraber evdeki hane sayısının toplam gelirine göre baz alınarak, ücretin hesaplandığını da belirtmiştik. Şimdide sizlere evde bakım maaşı alacak olan kişiden devletin istediği şartların neler olduklarını açıklayacağız.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir

Öncelikle bilmeniz gereken sizler hizmet parası yani evde bakım maaşı alacaksınız. Her hangi bir evde engelli bir bireye siz veya yakınınız olarak bakıyorsa, bu maaşa kesinlikle başvurmanız önerilir. Zira devlet hem engelli bireye hem de sizlere (bakıcı) maaş bağlamaktadır. Bakmakta olduğunuz bireyin durumuna göre maaş alacaksınız.

Maaşınızı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sizlere verilmektedir. Hali ile başvurular da buradan yapılıyor. Engelli olan bireye bakmanız için bu maaş sizlere veriliyor. Şartların en iyi tutarlara göre hesaplandığını da belirtelim.

1.Engelli olan bireyin engelliliğinin kanıtlanması gerekir ve engellinin ağır engelli en az ‘%50’ seviyesinde engelli olması şarttır.

2.Engelli olan bireyin kendi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanması ya da karşılayamaması; yani bakıma muhtaç olması gerekmektedir.

3.Son olarak ise; engellinin yaşadığı eve giren gelir miktarının kişi başına düşen net geliri asgari ücretinin 2/3’ünün altında olmamalıdır.

Burada dikkat edilecek en önemli detay engelli olan bireye akraba olan bir bireyin bakacak olmasıdır. Yani dışarıdan tanımadığınız biri sizin engelli bireyinize baksa dahi maaş alamaz. Bu yizden akraba gibi önemli bir şartın olmasına dikkat etmelisiniz. Söz konusu evde bakım maaşı alacak bireyin , engelli olan birey ile akraba olma zorunluluğu ilgili mevzuatta bulunuyor.

evde bakım maaşı alma şartları
evde bakım maaşı alma şartları

Evde bakım maaşları ne kadardır ?

Yılın iki bölümü esas alınmış olup, 2016 yılının ilk 6 ayı için evde bakım parası 880 TL iken, yılın son 6 ayı ise 924 TL olmaktadır. Bu maaşların ilgili PTT hesaplarına yatırıldığını bildirelim.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku