Evde Bakım Maaşı Almak İçin Kimler Bakıcı Olabilir

Evde bakım maaşı almak isteyen bir çok aile bireyi, bu parayı alma konusunda bakıcı görevinin kimleri kapsadığını merak etmektedir. Kimler bakıcı olabilir sorusuna en net yanıtı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bakım Maaşı almak için öncelikle gereken şartların yerine getirilmesi sağlanmalı. Sonrasında başvuru evraklarınız hazırlanmalı ve bağlı bulunduğunuz il veya ilçelerde bulunan sosyal güvenlik kurumuna başvurulmalıdır. Ancak gereken şartları sağlasanız dahi aile bireylerin geliri, bu maaşı almanızda engel olabilir. Bunun da adı gelir hesabıdır, her yıl belirli bir ücret belirlenerek esas alınıyor. Eğer ki ailenizdeki gelirlerin toplamı aşarsa bu bütçeyi, maaşı alamıyorsunuz.

Kısaca bir hesaplama yaparsak ; Bakmakla yükümlü olunan bireylerin tüm gelirleri toplanır, bakmakla yükümlü olunan birey sayısına bölünür. Çıkan sonuç 2016 yılı için, 784 TL uygundur, fazlaysa, uygun değildir.

bakıcı olma şartları

bakıcı olma şartları

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Kimler Bakıcı Olabilir

Bakıcı olmak için şartların sağlanması gerektiğini yazmıştık. Bunun yanında aile bireyleri yani akraba olmanız gerekiyor. Devlet, bakıma muhtaç bireyin bakıcı masrafını ödemek için o kişinin akraba olması şartını zorunlu kılmıştır. Buna detaylıca baktığımızda ;

Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git