Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Evde Bakım Parası Alanlara Bayram İkramiyesi Verilecek Mi?

09.08.2018
6.501
Evde Bakım Parası Alanlara Bayram İkramiyesi Verilecek Mi?

Önceki konularımızda torba yasa ile beraber bir çok emekli, yetim aylığı ve dul maaşı alanlara verilen bayram ikramiyesi, evde bakım parası alanlara verilecek haberi idi. Ancak şimdiye kadar bakanlıktan ses sedanın çıkmaması, beklentilerin olumsuz olacağını belirtmekte bizlere.

Bakıcılara Bayram İkramiyesi

Bildiğiniz gibi hastaya yaşlıya veya engelli bireylere bakanlara belirli bir para ödenmekte ve bu paranın adı da evde bakım parası olarak adlandırılmakta. Her ay düzenli olarak banka hesaplarına geçen 1179 TL, tutarını alan bakıcılar, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin kendilerini de kapsamaya dahil etmelerini talep etmişlerdir. Her ne kadar ekibimiz konu üzerinde bir kaç kez bakanlık ile temas kursa da, ne yazık ki beklentilerin boşa gittiğini görmüş bulunuyoruz. Bu nedenle evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesinin bu yıl için ödenmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

[kutular ikon=”fa fa-info-circle” ikonrenk=”#2cb4da” arkaplan=”#eeee22″ hizala=”none” genislik=”600px” yazirengi=”#333″ title=”Evde Bakım Parası Alanlara İkramiye”]Kurban bayramı dahilinde evde bakım parası alanlara bayram ikramiyesi ödenmeyeceği belirten bakanlık, söz konusu bireylerin kötü düşünmemelerini ve önümüzdeki süreçlerde konu hakkında yeni bir torba yasada kesinlikle söz konusu olabileceğinin de altı çizilmiştir.[/kutular]

Ramazan bayramında beklenti kuran bakıcılar, kurban bayramında bayram ikramiyesinin kendilerine de gelmesini düşünseler de bakanlık tavrını kesin olarak koyduğunu belirtelim. Ancak söz konusunda Aile ve sosyal politikalar bakanlığı konu hakkında ağırlığını koyarak, en kısa sürede bayram ikramiyesinden 530000 bakım parası alan vatandaşların da yararlanacağını ancak yeni bir torba yasanın meclise gelmesi gerektiği bilgisini vermiştir.

Evde Bakım Parası Alanlara Bayram İkramiyesi Gelebilir!

İlgili sürece bakıldığında 2018 yılı dahilinde bayram ikramiyesinin şuan için ödenmeyeceği bilgisi gelmiştir. Ancak bakanlık çalışmalarında 2019 yılı ilk bayramında bakıcıların da bayram ikramiyesi alma ihtimalinin yüksek olduğu gelen bilgiler arasında. Ayrıca bakıcıların korku ile yaklaştıkları bayram ikramiyesi alma durumunda maaşlarının kesilip kesilmeyeceği sorusuna da bakanlık yanıt vererek, bu ikramiyenin kesinlikle ilgili evde bakım parası alma şartlarını değiştirmediği ve bakıcıların, bu konu hakkında telaşa düşmemelerini belirtmiştir.

Yeni gelecek torba yasa ile beraber evde bakım parası alan bireylere ek ayrıcalıklarında gelmesi söz konusu. Bunlardan en önemlisi de bu bireylerin eş zamanlı olarak çocuk bakıcısı da olmaları karşılığında maaşlarında bir nebze artışa vesile olabileceği de gündemde.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Murat akkoyun dedi ki:

    Bizde ikramiye istiyoruz