Eylül 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Bayrama sayılı günler kala evde bakım maaşı alan bireyler acaba eylül 2017 bakıcı aylıklarının ne zaman banka hesaplarına geçeceğini merak etmekte. Söz konusu bakım maaşlarını geçen ay 1027 TL ile zamlı alan vatandaşlar, Eylül 2017 ayının ödemelerini de iple çekmekte. Yurdun hemen tüm illerinde engelli bireylere bakan bakıcıların, hak ettiği aylıklar yine Ziraat bankası hesaplarında yatacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Eylül 2017 Evde Bakım Parası

Bakıcı maaşlarının önemi giderek artmakta olup, devletin desteklediği bu aylıklarda şartlar da bir o kadar ağır olduğunu belirtelim. Öncelikle bakım maaşı alanlar kesinlikle engelli bireyin yakın akrabası olmalı ve gelir faktörüne dikkat etmelidir. Zira hanede yaşayan toplam şahısların muhtaçlık sınırına dikkat etmesi gerektiğini bir kez daha belirtelim. 2017 bakıma muhtaçlık sınırı miktarları belli oldu, yazımızı inceleyebilirsiniz… Evde bakım parası tutarı 6 ayda bir olmak üzere zamlı alınacağını belirtelim. Temmuz ayının zamlı maaşlarını önceki ay olan ağustos 2017 ayında çeken vatandaşlar, eylül 2017 ayında da yine zamlı olarak yani 1027 TL tutarındaki bakıcı maaşını alacaklar.

Bakıcı maaşı almak için şartlar arasındaki muhtaçlık sınırı miktarlarına bakmak istediğimizde karşımıza

01.01.2017 – 31.12.2017 tarihlerinde geçerli olmak üzere 2022 aylıkları için muhtaçlık sınırı 423,58 TL olmuştur. Mevzuat gereği temmuz 2022 maaşlarında ise şu şekilde düzeltmeye girecektir.

65 yaş üstü yaşlılık aylığı= 719,34 TL
( % 40- 69 ) engelli aylığı= 1080,22 TL
( % 70 ve üstü) Bakıma muhtaç engelli aylığı=1620,35 TL
18 yaş altı engelli yakını aylığı= 1080,22 TL

Rakamların çıktığını görüyoruz.

Eylül 2017 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Eylül ayının bakıcı maaşları, Ziraat bankası merkez departmanından edindiğimiz bilgilere göre Kurban bayramı öncesi tarihinden itibaren bazı illerde yatmaya başlayacağını söyleyebiliriz. Edindiğimiz son haberlere göre ise bakıcı maaşlarında yeni bir düzeltmeye gidileceği gelen bilgiler arasında. Bakım parası alan şahsın, artık çift maaş almasının önü kesilebilir yani bildiğiniz gibi engelli bireye bakan bakıcı, aynı aileden farklı bir engelli yakınına da bakabiliyor ve çift maaş alabiliyordu. Devletin düzenleyeceği yasal düzenlemeler içine önümüzdeki haftalarda bu durumun resmiyete dökülmesi bekleniyor. Ancak korkmanıza gerek olmadığını yineleyelim zira sizden alınan çift maaş yerine farklı bir yakın akrabanıza bu maaşın geçebileceğini söyleyebiliriz.

Alınan kararlar gereği tüm illerin evde bakım maaşları 28/29 ağustos 2017 olarak kurban bayramı öncesi verilecektir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku