Kanser Hastalarına Bakım Parası

Kimler bakım parası alabilir, sorularından bir tanesi de kanser hastalarına bakım parası veriliyor mu şeklinde bizlere gelmektedir. Bu sorunun yanıtını gerek iletişim kanalları gerekse de bakanlık ile temas kurduğumuzda hemen herkesin bakım parası almak için ilgili 2 şartı da taşıması gerektiği belirtilmiştir.

Bakım Parası Alma Şartları 2018

Aşağıda 2018 yılını kapsayacak türdeki bilgiler aracılığı ile kimlerin bakım maaşı alabileceğini öğrenebilirsiniz.

 • Bakacağınız engelli kişinin ağır engelli olması gerekiyor. Alacağı sağlık kurulu raporunda ” Ağır engellidir ” ibaresi yer almalıdır. Engelli olan kişi ile akraba olmalısınız. Bu raporda %50 ibaresi de yer almalıdır.
 • Bakım maaşı almanız için gelir kriteri var. Bu yüzden 2017 yılı sonuna kadar hane içindeki gelirin o tutarı geçmemesi gerekmektedir. 2017 sonuna kadar bu ücret 847 TL altında kalması gerekiyor. Genelde hane gelirinin, asgari ücretin 3 te 2 sini geçmemesi esas alınmakta.

Yukarıdaki şartları taşıyan engelli birey var ise hane içindeki gelirler de esas alınarak aile ve sosyal politikalar bakanlığına şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvurudan ortalama 1 ay sonra araştırılma yapılacak ve kurul son kararını verecek. Genelde maaş bağlanması 45 günü bulabiliyor. 2017 sonuna kadar evde bakım maaşı 1027 TL olduğunu belirtelim. Yılda 2 kez zam yapılmakla beraber ocak ve temmuz aylarında bu tutarlar banka hesaplarına geçer. Evde bakım maaşı için ilk ödemeler PTT den yapılırken, sonraki ödemeler Ziraat bankası üzerinden şahsın banka hesabına yapılır.

Bakım Parası Alabilen Hastalık Türleri

Sorumuzda kanser hastalarının acaba bakım maaşı alabilecekleri sorulmuş. Kanser hastaları (Allah acil şifalar versin) aynı zamanda kemoterapi anında ağır engelli olduklarını söyleyebiliriz. Burada kişinin hasta olan bireyi ağır engelli olduğunu hastane tarafından rapor edilmesini sağlamak olacaktır. Yani raporu kolayca alabilirsiniz. Sonrasında yukarıdaki şartlar dahilinde başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bakım parası alabilecek hastalık türleri parkinson, demans, böbrek yetmezliği, olanların da sağlık raporunda ağır engelli ibaresi var ise bunlarda bakım maaşı alabilirler.Başvurular dediğimiz gibi aile ve sosyal politikalar bakanlığı il ve ilçelerdeki bürolarıdır.

Konumuzdan Başlıklar:

 • kanser hastalarına devlet yardımı 2018
 • türkiyede hastalara bakim parasi varmi
 • kanser hastalarına bakım parası
 • kanser hastaları evde bakım parası alabilir mi 2018
 • kanser hastaları bakım parası alabilir mi
 • kanser hastası bakım parası
 • kanser hastasina bakim ayligi
 • iki gogsu alinmis kanser hastasina devlet bakim parasi verirmi
 • evde yasli ve kanser hastasi bakim parasi icin nereye bas vurmaliyiz ve nasil bir islem yapmaliyiz
 • kanser hastası plan bakım parası

Etiketler:

Kanser Hastalarına Bakım Parası Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Coşkun ACAR dedi ki:

  Benim annem kan kanseri kemoterapi alıyor kendi işlerini yapamıyor bakım aylığı alabilirmiyiz evde bir babam çalışıyor kardeşim okuyor evde dört kişiyiz askerî ücret babamın maaşı

  1. Serkan ERDİL dedi ki:

   Engel olma durumuna göre bakılmakta.

 2. Öner şahin dedi ki:

  Babamıza akciger kanseri teşhisi konuldu. Kemoterapi görmeye başlayacak. Evde bakim parasi alabilirmiyiz

  1. Serkan ERDİL dedi ki:

   İlgili şartları taşımanız gerekiyor, ayrıca aile içindeki sigortalı maaşlı kişilerin kişi başına düşen gelirin altında kalması şart.

 3. özlem dedi ki:

  Annemin kemoterapisi bitti sol ğöğsü ve lenfleri alındı.Evde bakım ücreti alabilirmiyiz.

 4. Mesut tas dedi ki:

  Babam üç senedir kanser hastası şuan akcigerden tedavi görüyor evde sadece annem sigortalı calisiyor birde ki kardeşim var babama bakım maaşı için basvursak olurmu

 5. Dilek Akgül dedi ki:

  Merhaba kardeşim kanser hastası son evrede 2017 aralık ayında verilen heyet raporunda %89 engelli raporu verildi şuanda agır engelli ve rapor değiştiremiyoruz hiçbir yardımda alamıyoruz hem maddi hem manevi kızı var oda annesine bakmıyor arkadaşında kalıyor çok zor durumda ne yapabiliriz inanın ümitler artık bitti hasta pisikolojini siz düşünün artık yataktan kalkamıyor lütfen acil yardım istiyoruz

 6. Meliha toprak dedi ki:

  Mrh benim eşim akciğer kanseri 2009 dan bu zamna hasta şuan kemoterapi alıyor bakım parası alabilirmiyim evde çalışan yok emekli maaşı var eşimin cocuklarım okuyor en büyük kızımda eşinden ayrı cocuğuyla yanımızda kalıyor

Sayfa başına git