Kanser Hastalarına Bakım Parası

Kimler bakım parası alabilir, sorularından bir tanesi de kanser hastalarına bakım parası veriliyor mu şeklinde bizlere gelmektedir. Bu sorunun yanıtını gerek iletişim kanalları gerekse de bakanlık ile temas kurduğumuzda hemen herkesin bakım parası almak için ilgili 2 şartı da taşıması gerektiği belirtilmiştir.

Bakım Parası Alma Şartları 2018

Aşağıda 2018 yılını kapsayacak türdeki bilgiler aracılığı ile kimlerin bakım maaşı alabileceğini öğrenebilirsiniz.

  • Bakacağınız engelli kişinin ağır engelli olması gerekiyor. Alacağı sağlık kurulu raporunda ” Ağır engellidir ” ibaresi yer almalıdır. Engelli olan kişi ile akraba olmalısınız. Bu raporda %50 ibaresi de yer almalıdır.
  • Bakım maaşı almanız için gelir kriteri var. Bu yüzden 2017 yılı sonuna kadar hane içindeki gelirin o tutarı geçmemesi gerekmektedir. 2017 sonuna kadar bu ücret 847 TL altında kalması gerekiyor. Genelde hane gelirinin, asgari ücretin 3 te 2 sini geçmemesi esas alınmakta.

Yukarıdaki şartları taşıyan engelli birey var ise hane içindeki gelirler de esas alınarak aile ve sosyal politikalar bakanlığına şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvurudan ortalama 1 ay sonra araştırılma yapılacak ve kurul son kararını verecek. Genelde maaş bağlanması 45 günü bulabiliyor. 2017 sonuna kadar evde bakım maaşı 1027 TL olduğunu belirtelim. Yılda 2 kez zam yapılmakla beraber ocak ve temmuz aylarında bu tutarlar banka hesaplarına geçer. Evde bakım maaşı için ilk ödemeler PTT den yapılırken, sonraki ödemeler Ziraat bankası üzerinden şahsın banka hesabına yapılır.

Bakım Parası Alabilen Hastalık Türleri

Sorumuzda kanser hastalarının acaba bakım maaşı alabilecekleri sorulmuş. Kanser hastaları (Allah acil şifalar versin) aynı zamanda kemoterapi anında ağır engelli olduklarını söyleyebiliriz. Burada kişinin hasta olan bireyi ağır engelli olduğunu hastane tarafından rapor edilmesini sağlamak olacaktır. Yani raporu kolayca alabilirsiniz. Sonrasında yukarıdaki şartlar dahilinde başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca bakım parası alabilecek hastalık türleri parkinson, demans, böbrek yetmezliği, olanların da sağlık raporunda ağır engelli ibaresi var ise bunlarda bakım maaşı alabilirler.Başvurular dediğimiz gibi aile ve sosyal politikalar bakanlığı il ve ilçelerdeki bürolarıdır.

Konumuzdan Başlıklar:

  • kanser hastalarına bakım parası veriliyor mu
  • bakim patasi
  • kanser hastalarına bakım parası
  • kanser hastalarına evde bakım maaşı
  • kanserli hasta bakım parası
  • kemotetapi hastasi evde bakim patasi
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Evde bakım parası yatan iller