Özürlü Bakım Parası Hangi Durumlarda Kesilir?

Özürlü parası veya engelli maaşı hangi durumlarda kesilir sorusuna yanıt arayanların sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle sizlere bugün bakım parası alanlar veya engelli maaşı alanların hangi şartları ihlal etmeleri karşılığında almış oldukları parayı kaybedebileceklerini tüm yönleri ile anlatacağız.

Engelli bakım parası hangi durumlarda kesilir?

Evde bakım parası olarak da bilinen maaş türü engelli bireyleri bakan kişilere verilen para miktarı olarak bilinmektedir. Evde bakım yapan kişiler engelli kişilerin (en az %%50 ) bakımlarını üstlenmekte ve bunun sonucu olarak bakım yapan kişiye belli miktarda bir ödeme ypılması özürlü bakım parası olarak bilinmektedir. Peki bu maaş hangi hallerde kesilmektedir? Özürlü ya da engelli bakım parası hangi durumlarda kesilmektedir.

Bildiğiniz gibi devlet engelli veya özürlü olanlara maaş bağlıyor burada maaş etkeni olarak engelli olma yüzdeliğine göre maaş vermektedir. Bu kişilere bakanlara da evde bakım parası vermektedir. Ancak bunların da şartları bulunuyor.

Engelli maaşı kesildiği durumlar

Evdeki bireylerin toplam gelirleri yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen miktar 700 TL den fazla ise bakım parası kesilir. Eve rutin şekilde kontrole gelen heyetin eğer hastanın iyileştiğini gözlemlerse ve hastanın engellilik durumunun iyileşmesi yani %50’ın altına inmesi durumu olursa o zaman yine aynı şekilde özürlü bakımı parası kesilecektir. Eğer adres ve ikamet değişikliği varsa ve bakıcı değişikliği olmuşsa, bu durum tespit edilirse anında maaş kesilir. Bu yüzden ikamet değişiklikleri olduğu zaman bildirilmeli ve en kısa zamanda tekrar heyet tarafından kontrol edilerek maaş bağlanmalıdır. Aksi halde maaş kesilir. Hastanın özür durumunun en az %50 nin altına düşmüş olması yani hastanın iyileşme sürecine girmesi ile yine aynı şekilde maaş kesilecektir.

Ev içinde emekli ya da farklı çalışanın olması maaşı etkilemez ancak yukarıda ilk maddede belirttiğim gibi kişi başına düşen gelir miktarı ilgili sınırı geçmesin yeter.

Eğer bu kriterler ve şartlar sağlanmıyorsa o zaman özürlü bakım parası kesilebilir. Bu yüzden eğer ki maaşınızı kaybetmek istemiyorsanız her zaman gerek heyete gerekse diğer devlet organlarına karşı şeffaf olmalı, her zaman yaptığımız gerek adres değişikliği gerekse bakıcı değişikliğini bildirmemiz gerekmektedir. Aksi halde yaşanacak olan sorunlar ve sıkıntılar ciddi şekilde problem oluşturacaktır. Maaşın kesilmesi ekonomik açıdan sıkıntıya düşürebilir, dar boğaza girebilir ve ciddi sorunlarla karşı karşıya getirebilir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekmektedir yaptığımız ve yaşadığımız değişikliklerde hemen ilgili kurumu arayarak bilgilendirmeli ve bildirmeliyiz.

Konumuzdan Başlıklar:

  • engelli bakım maaşı hangi durumlarda kesilir
  • evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir 2015
  • engelli bakım parası ne durumlsrda kesikir
  • engelli aylığı hangi durumlarda kesilir
  • evde bakim maasi hangi durumlarda kesilir
  • evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir 2018
  • evde bakim maaslari neden kesiliyor
  • Evde bakim ne gibi hallerde kesilir
  • hasta bakim parasi ne zaman kesilir
  • hasta bakım parası neden kesilir
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Serkan ERDİL
Merhaba sizlere doğru bilgileri, hızlı ve net bir şekilde sunma amacı ile bu siteyi kurduk. Birlikte daima daha ileriye giderek, sizlere evde bakım parası hakkında tüm sorunlarınıza yardımcı olma amacındayız.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Evde bakım parası yatan iller