Sgk Hasta Bezi Ödemesi Sorgulama

Sgk tarafından engelli bireylere ve hastalara verilen hasta bezi parası, bir çok yatalak hastanın ekonomik açıdan rahatlamasını sağlamıştır. Sgk hasta bezi ödemesi sorgulama işlemleri ise oldukça basit olup, fazla zaman almamaktadır. Yeni yapılan düzenleme sonrasında sosyal güvenlik kurumu tarafından baz alınan ve doktor raporu ile hasta olan kişinin bez kullanması gerektiği belirtilen kişilere verilmektedir. Yani doktor raporu esas alınarak, yatalak, özürlü veya engelli olan kişiye verilmektedir.

Hasta Bezi Ödemesi Ne Kadar?

Alınan bilgilere göre Sosyal Güvenlik Kurumu – SGK – günde en fazla 4 adet, iki ayda bir de 240 adet bezin parasını öder. Bunun için bez aldıktan sonra bunu fatura ile almanız ve bez raporu, reçete, fatura (fatura arkasına alan kişi eksiksiz teslim aldım diyerek adını soyadını yazıp imzalayacak, satan da tamamı tahsil edilmiştir diyerek kaşesini basarak imzalayacak) ve talep dilekçesi ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekir. İl ve ilçelerde sgk binasına gitmeniz gerekiyor.

Sgk hasta bezi parası 2017 yılı dahilinde 2 aylık bazda ödeniyor. Bu tutar ise 169,9 TL olarak belirtilmiştir. Ne kadar çok bez kullanırsanız o kadar para almıyorsunuz. SGK üst limit belirlemiş olup, limit en fazla günlük 4 adet bez parasıdır. Ülkemizdeki çoğu birey ne yazık ki bunu kötü anlıyor ve fazla bez kullanınca sanki devlet daha fazla para ödeyecekmiş gibi davranabilir. Ancak devlet altını çizerek yazalım en fazla ödeyeceği net tutar 169,9 TL dir.

Hasta Bezi Parası Alma Şartları 2017

(1) Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda idrar veya gaita inkontinansına neden olan primer tanının belirtilmesi kaydı ile) nedeni ile (çocuklar için en az 2 (iki) yaşını tamamlamış olmak kaydı ile) hasta alt bezi veya çocuk alt bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık miktarlarda, rapora istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilmesi durumunda Kurumca bedelleri karşılanır.

(2) Hasta alt bezi ve çocuk alt bezi bedellerinin karşılanmasında, Kurum TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış olma şartı aranmaz. Çocuk alt bezi bedelleri “hasta alt bezi” için belirtilen fiyat üzerinden Kurumca bedeli karşılanır.

(3) İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastalara hasta alt bezi ve hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.

(4) Sadece idrar inkontinansı olan hasta alt bezi kullanan hastalara hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde, hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda Kurumca bedeli karşılanmaz.

(5)  (Değişik:RG- 04/05/2013-28637/ 28-c md. Yürürlük:01/05 /2013) Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde hasta alt bezinin Kurumca bedeli karşılanır.

(5)  Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde hasta alt bezinin Kurumca bedeli karşılanır.

Sgk hasta bezi sorgulaması için BURADAN.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tedavi-bilgileri-sorgulama

Konumuzdan Başlıklar:

  • sgk hasta bezi ödemesi sorgulama
  • 2019 hasta bezi etti ne kadar ücret ödüyor
  • hasta bezi sgk ne kadar ödüyor 2019
  • hasta bezi raporu 2019
  • hasta bezi yardımı 2019
  • sgk hasta alt bezi ödemeleri 2019
  • sgk hasta bezi ödemesi sorgulama 2019
  • sgk yaşlılara hasta bezi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git