Evde bakım parası yatan iller – Evde bakım maaşı sorgulama

Yaşlılık Maaşı Sorgulama 2017

13.04.2017
1.927
Yaşlılık Maaşı Sorgulama 2017

Yaşlılık maaşı olarak bilinen engelli maaşları 2017, yılında ne kadar olduğunu ve sorgulamaların nereden ve nasıl yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz. Muhtaç aylığı olarak da adlandırılan SGK/SSK 65 yaş aylığı sorgulamaları ile öğrenilmesi istediğiniz konulara göz atabilirsiniz.

TC vatandaşı olan 65 yaş ve üstü olan yaşlılara devlet tarafından bir aylık bağlanıyor. Bu aylık olarak bilinen maaşa biz yaşlı aylığı, yaşlı maaşı demekteyiz. Her 3 ayda bir olmak üzere yılda 4 kez verilmektedir. Yapılan düzenlemeler sonrasında yaşlılık maaşı almak artık daha da basit olmuştur. Bu yapılan yeni düzenleme sonrasında ise kişi artık ailesi ile beraber değerlendirilmiyor. Yani şartlardan sadece kendisi sorumlu tutulmuş.

65 yaş aylığı ne kadar oldu 2017

2017 yılına girmemiz ile beraber tüm maaşlara, 2016 asgari ücretine yapılan zamdan sonra ek zam yapılmıştır. Bu nedenle maaş türlerinden biri olan engelli maaşları, 65 yaş aylığı ve 2022 maaşları dahil hemen hemen tüm maaşlara olumlu yönde etki etmiştir.

Bu maaşların tutarlarına bakmadan önce bilmeniz gerekenler arasında en önemlisi, engel olma durumuna göre maaşların değiştiğini belirtelim. Özürlü, engelli ve yaşlı aylığı olarak değerler farklılık gösterebilir bu nedenle. 2022 sayılı Kanun uyarınca ödenen aylıklar bir hizmet veya prim karşılığı olamayıp sosyal yardım niteliğindedir. Bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir. Ödemeler ise şu şekilde yapılıyor doğum tarihinin son rakamlarına göre yani;

•   Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5. günü.

•   Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her dönemin 6. günü.

•   Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7. günü.

•   Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8. günü.

•   Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9. günüdür.

Yaşlılık maaşı sorgulama yapmak için buradan öğrenebilirsiniz.

http://www.vgm.gov.tr/muhtacayligiarama.aspx

65 yaş maaşı başvuru şartları neler?

1. 65 yaşını doldurmuş olan,

2. Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,

3. Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,

4. 2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığına başvuru yapabilir.

Bu şartları sağlayan her birey öncelikle ikametgah ettiği il veya ilçelerde bulunan kaymakamlıktan başvuru evrakları alması gerekiyor. Sonrasında muhtaçlık kararı verilir yani alıp almayacağınızı görevliler size ulaşarak belirtiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.