Yeni Evde Bakım Aylıklarına Düzenleme Getirilecek!

Evde bakım aylığı 2017 sonlarına doğru 1027 TL olsa da, ilerleyen aylarda bu tutarın 1227 TL olacağı belirtildi. Evde bakım aylıklarına düzenleme yapılması için devlet tarafından sağlanan ödeneklerin, 2 yıllık memur maaşları ile doğrudan alakalı olması nedeni ile artışın kesinlik kazandığını şimdiden söyleyebiliriz.

Evde Bakım Maaşı Artıyor!

2017 yılının son 6 aylık dönemi için ödenecek net tutarın 1027 TL olmasının ardından, Bakanlığın devreye girmesinin ardından önümüzdeki yıl için ödenecek tutarlarda ortaya çıktı. Söz konusu bakım aylıklarının 1227 TL hatta üzerinde seyir etmesi bekleniyor. Bildiğiniz gibi ev ortamında bakıma muhtaç olanlara devlet tarafından onların yakınlarına belirli aylıklar verilmektedir. Ancak hemen herkese verilmediği gibi bakım maaşı alma şartlarını taşımanız gerekiyor. Evinde %50 ve üzeri ağır engelli olan şahıslara bakacak olan kişilere verilen bu aylıkların maaşlarında artma söz konusu olmuş ve önümüzdeki sezonda bu tutarın daha da yukarı çıkarılması için çalışmalara hız verilmiştir.

Bakım maaşı almak için yukarıda bahsettiğimiz gibi, engelli yakın akrabanın olması, %50 ve üzerinde rapor olması ve bunlara ek olarak hane gelirinin muhtaçlık sınırını geçmemesi gerekiyor. Bu şartları taşıyanların bağlı bulundukları il veya ilçelerde bulunan Aile ve Sosyal Pol. Bakanlığı il müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri lazım. Dilekçe örneği ile başvuru yaptığınızda başvurunuz gözden geçirilir ve konu hakkında tarafınıza bilgi sunulur. Eğer başvuru olumlu ise maaşınız ortalama 45 gün içinde bağlanır. Maaşlarınızı Ziraat bankası şubelerinden veya atmlerinden çekebilirsiniz. Genelde evde bakım maaşları her ayın 2. haftasından itibaren banka hesaplarına yatırılır. 2017 bakım maaşı muhtaçlık sınırı tutarı belli oldu. Hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 2’sinden düşük olması (2017 yılı için 847,17 lira) şartı aranıyor.

Evde Bakım Parası 2018 Ne Kadar Olacak?

Gelen bilgilere göre yeni evde bakım parasının tutarları şu şekilde;

Evde bakım parası; Ocak 2018’de bin 68 liraya, Temmuz 2018’de bin 105 liraya, Ocak 2019’da bin 149 liraya, Temmuz 2019’da ise bin 207 liraya çıkacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku